Connect with us

Hrvatska

Plenković poslao poruku učiteljima koji kreću u štrajk: U ovom trenutku, dijalog je puno bolji put od obustave rada

Objavljeno

-

U povodu pete obljetnice razornog potresa koji je pogodio Zagreb i okolicu 22. ožujka 2020., predsjednik Vlade Andrej Plenković obišao je u ponedjeljak nekoliko lokacija obnovljenih privatnih i javnih objekata.

Ostalo je svega nekoliko dana do pete obljetnice zagrebačkog potresa. Prilika da se rezimiraju dostignuća u obnovi, kaže Plenković.

U Zagrebu je dosad uloženo 2 mlrd eura u obnovu, na Banovini 1,5 mlrd eura.

“Naš pristup obnovi je bio takav da ne vraćamo u prijašnje stanje, zbog velikih oštećenja na zgradama, jer bi takva obnove u slučaju novog potresa bila promašena investicija. Naš je pristup bila konstrukcijska obnova po današnjim standardima”, kaže.

Na lokacijama koje će danas obići je, kaže, obnova vrijedna oko 110 milijuna eura. “To govori o veličini ovog pothvata. Kako se budemo bližili kraju obnove, vidjet ćemo razmjere pune zahtjevnosti ovog zadatka koji se dogodio usporedo s najvećom pandemijom i nizom drugih pritisaka na naše gospodarstvo”, govori premijer.

Zahvalio je ministru Branku Bačiću i ministrici Nini Obuljen Koržinek na angažmanu.

“Nastavit ćemo ovaj proces do kraja. Većina javnih zgrada trebala bi biti kompletirana do 2027. A ukupni napori do kraja desetljeća, 10 sekundi potresa za 10 godina obnove”, kaže premijer.

Oporavak od operacije

Na pitanja o oporavku od zahvata na srcu koji je prošao u petak, Plenković kaže da se dobro oporavlja, da je bila riječ o planiram zahvatu i da se osjeća odlično.

Štrajk u obrazovanju

Što se tiče štrajka u školama koji je najavljen za srijedu, premijer kaže: “Mi smo u proteklih nekoliko godina u zahtjevnim okolnostima radili najviše na onome što je naša temeljna zadaća, da ljudi imaju veće plaće i mirovine. Mi smo prva vlada u povijesti demokratske Hrvatske koja se ulovila u koštac da za približno sličan rad dobivaju približno sličnu plaću. To nitko prije nije napravio. Lani smo pokušali te nepravde svesti na najmanju moguću mjeru. Od te reforme su svi dobili više. Koliko vidim, nije problem kolike su plaće nego taj vječni sindrom usporedbe s nekim drugim. Tu savršenog rješenja nema. Uvijek će netko reći da njegov rad vrijedi više od nečijeg drugog”, kaže premijer.

“Kad gledate cjelinu povećanja plaća, otkad je krenula naša prva vlada, od 2016. do danas, plaće u obrazovanju su rasle između 80 i 100 posto, što otklanja tezu o tome da je inflacija pojela rast plaća. To jednostavno nije točno i da se izračunati. Nadam se da će predstavnici ova tri sindikata voditi računa o interesima djece. Treba voditi računa i o roditeljima. Iz kuta Vlade, gledajući koliko smo toga učinili, mi smatramo da nema posebnog razloga za štrajk, to je odabir ova tri sindikata. Što će se dogoditi u srijedu, ne znam. Znam samo da smo ovih puno godina razvili visok stupanj socijalnog dijaloga”, govori premijer dodajući da je bio i zatečen time što samo ova tri sindikata nisu htjela pristati na šest posto povećanja osnovice.

“U ovom trenutku, dijalog je puno bolji put od obustave rada”, kaže.

Tragedija u Makedoniji

U Zagreb će doći četiri pacijent stradala u požaru u diskoteci u Kočanima u Sjevernoj Makedoniji. Plenković kaže da po njih sutra idu helikopteri.

“To je ogromna tragedija. Sve informacije upućuju da je to nešto nezapamćeno za Sjevernu Makedoniju, još jednom izražavam sućut i želim oporavak ozlijeđenima”, kaže.

Situacija u pravosuđu

“Hrvatska da potkopava demokraciju? Ja bih svima poželio da živi u ovakvoj demokraciji. Pogledajte malo oko nas”, kaže na pitanja o navodima da Hrvatska potkopava demokraciju iz Izvješća o građanskim slobodama .

“Ne znam tko piše ta izvješća, to iz mog iskustva, svega onoga što u Hrvatskoj postoji, meni to djeluje smiješno”, kaže.

“To su floskule, koje vjerojatno stranim udrugama dijele oni koji su lani dolazili pred Banske dvore, htjeli ih zapaliti i baciti bandu kroz prozor. To je uvijek ista priča i fabriciranje negativnog ozračja koje je postalo nacionalni sport”, kaže premijer.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Obrazovni sindikati odgodili prosvjed

Objavljeno

-

By

Predstavnici triju obrazovnih sindikata izvijestili su u utorak da se zbog smrti pape Franje odgađa prosvjed planiran za petak, 25. travnja, a novi termin bit će objavljen naknadno.

Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja objavili su da se prosvjed, koji se trebao održati u Zagrebu na Trgu bana Jelačića, odgađa zbog ljudskog i vjerničkog pijeteta.

Navode i da se izvan snage stavlja posebna uputa vezana uz održavanje prosvjeda te se stoga ravnateljima neće predavati zahtjev za sudjelovanjem.

Sindikalne podružnice i javnost naknadno će biti obaviješteni o novom terminu održavanja prosvjeda.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Pripremite se na nestabilne dane, pljuskovi će mjestimice biti izraženi

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.

Umjereno do pretežno oblačno je u većem dijelu unutrašnjosti, vedrije duž obale, osobito na području Dalmacije. U nastavku utorka treba računati na kišu i pljuskove s grmljavinom, većinom u unutrašnjosti, u drugom dijelu dana.

Nestabilno će biti i tijekom srijede, kad se kiša i pljuskovi očekuju i duž Jadrana i u kopnenom dijelu zemlje.

U četvrtak će u većem dijelu zemlje biti kiše i pljuskova s grmljavinom, koji lokalno mogu biti izraženiji. Malo manje toplo.

I tijekom petka će biti dosta česta pojava kiše i pljuskova u mnogim predjelima, osobito u unutrašnjosti. Temperature će se još malo sniziti.

Nestabilno vrijeme nastavit će se i za vikend, no rjeđi će biti kiša i pljuskovi, osobito u nedjelju.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Maštruko: Papa Franjo je imao veću podršku kod vjernika nego u katoličkoj hijerarhiji

Objavljeno

-

By

Screenshot: N1

Bivši veleposlanik pri Svetoj stolici u Italiji Ivica Maštruko gostovao je u N1 Specijalu posvećenom smrti Pape Franje.

Maštruko ne očekuje neki poseban potres u katoličkom svijetu zbog smrti pape Franje, kako kaže, to se djelomično i očekivalo.

“Znalo se da je Papa bolestan i da ima teškoće s dianjem i ponašanjem. Ovo je jedan događaj koji će biti prihvaćen kao onaj koji se naprosto morao dogoditi s obzirom na papine godine. Ništa posebno i ništa dramatično”, tvrdi Maštruko.

Maštruko ističke kako je papa Franjo imao plebisticarnu podršku kod vjernika.

“Imao je veću podršku kod samih vjernika nego što je to imao u katoličkoj hijerarhiji, što se vidjelo i otporima koje je imao unutar same Katoličke crkve, unutar vrha Svete stolice, unutar dikasterija koji su se protivili njegovim i financijskim reformama i drugačijem načinu, pristupu u ponašanju u svakodnevnom životu. Počevši od toga da je odbio stanovati u apartmanu u Vatikanu. Preselio se u Svetu Anu”, ispričao je Maštruko.

Ukazao je i na otpore papi u Hrvatskoj.

“Pa i kod nas u Hrvatskoj vidjeli smo da biskupi, s časnim iznimkama, nisu baš u naravi u ponašanju svakodnevnom prihvaćali papu Franju. Dakako, sukladno obavezama koje su imali i hijerarhiji koja je u Katoličkoj crkvi oni su u svakoj prigodi davali podršku na riječima, ali u praksi ne bih rekao da je ta politika u potpunosti provedena. Naprimjer prema nekim zajednicama drugačije seksualne orijentacije ili prema migracijama, nije bila sasvim prihvaćena.

Kontroverze oko Papinih stavova u Hrvatskoj

“Kad smo u prezentaciji njegovih stavova u Hrvatskoj su dvije ili tri kontraverzne stavrčice, a to je vezano za ponašanje ili njegove stvaove za Međugorje. Iako ga je na kraju priznao ga kao mjesto hodočasništva, ali ne i mjesto ukazanja. Pa do odnosa prema Stepincu i te stvari su se naglašavale u hijerarhiji Katoličke crkve, pa i u hrvatskoj vlasti, koja često puta koristila metodom pritiska da se Stepinac proglasi svecem itd.”, kaže Maštruko i dodaje kako papa Franjo nije bio siguran oko Stepinca te da je i sam govorio o tome kako traži istinu.

Maštruko objašnjava da je papa Franjo u osnovi prihvaćao sve.

“U osnovi papa je bio iskren i u humenista. On je stavrno bio ekumenski. Pogledajte njegove postupke za protestante. Njegov odnos prema muslimanima. On je prihvaćao svakog čovjeka bez obzira na njegove različite orijentacije bilo koje naravi; i političke i religijske i seksualne i druge. I zato mi se čini da ima istine možda dijelom u tome da ponekad njegove riječi jesu bile iskrivljavanj ili krivo interpretirane. Problem u komunikaciji nije poruka koju šalješ nego interpretcija koja se naknadno javlja”, poručio je Maštruko.

Izbor novoga pape

Maštruko je objasnio na što možemo računati u izboru nvoog Pape.

“Teško da je došlo vrijem za crnoga Papu, pa da će biti netko od kandidata ili iz područja Afrike, ili čak upitno je i za Aziju s obzirom da je Latinska Amerika na neki način dala svog sadašnjeg Papu, teško da će se ponovno ići na izbor iz Latinske Amerike. Papa iz Sjeverne amerike je isto dosta upitno”, tvrdi Maštruko koji smatra da bi novi Papa mogao biti iz Italije i da će vjerojatnou osnovi biti onaj koji će slijediti temeljna načela i temeljnu politiku Pape Franje.

Novog papu možemo očekivati kroz mjesec dana, smatra Maštruko.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu