Connect with us

Svijet

Trump je isključio Europu iz pregovora, ali ona ima adut vrijedan 200 milijardi eura

Objavljeno

-

Američki predsjednik Donald Trump isključio je Europu iz pregovora o ratu u Ukrajini. No Bruxelles ima tajno oružje vrijedno čak 200 milijardi eura koje bi moglo promijeniti igru, piše Politico. Nakon što je Europa ostala po strani tijekom razgovora između SAD-a i Rusije 18. veljače o završetku rata u Ukrajini, europske bi vlade mogle posegnuti za “nuklearnom opcijom” – zapljenom ruskih državnih sredstava koja su zamrznuta nakon što je Moskva prije tri godine pokrenula punu invaziju na Ukrajinu.

Najveći dio tih sredstava – oko 200 milijardi eura – nalazi se u financijskoj instituciji Euroclear sa sjedištem u Bruxellesu i već sada donosi značajne kamate. S druge strane, SAD drži tek oko pet milijardi dolara. Zapljena tih sredstava bila bi radikalan potez, koji bi gotovo sigurno Europi osigurao veći utjecaj u pregovorima, posebno nakon što je isključena iz nedavnih razgovora Washingtona i Kremlja u Rijadu.

Dok se ministri financija i guverneri središnjih banaka okupljaju ovog tjedna u Južnoafričkoj Republici na summitu G20, europske vlade i dalje su podijeljene oko toga bi li odmrzavanje tih sredstava dokazalo Trumpu da Bruxelles još uvijek ima političku i ekonomsku snagu – ili bi im se taj potez mogao obiti o glavu.

Pregovarački adut ili rizik?
Usred prijetnji o mogućem povlačenju SAD-a iz Ukrajine, zagovornici čvrstog stava prema Rusiji smatraju da bi odmrzavanje zamrznutih sredstava i njihovo prosljeđivanje Kijevu omogućilo ratom pogođenoj zemlji da stekne prednost na bojištu i odupre se Trumpovim zahtjevima za okončanje rata. “Imamo 300 milijardi eura vrijednih ruskih zamrznutih sredstava u Europi i moramo ih iskoristiti”, izjavio je estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna dodavši kako bi ta sredstva mogla zamijeniti američku vojnu i ekonomsku pomoć Ukrajini ako se SAD povuče.

Baltičke i nordijske zemlje, koje dijele granicu s Rusijom, smatraju da novac treba odmah predati Ukrajini. Takav stav podržavaju i Poljska, Češka te visoka predstavnica EU za vanjsku politiku, bivša estonska premijerka Kaja Kallas.

“Ne prihvaćam argument da je to pravno problematično… Potrebna nam je politička volja za takav potez”, izjavio je litavski ministar vanjskih poslova Kęstutis Budrys naglasivši da skeptične članice EU trebaju pružiti “snažnije argumente zašto to ne radimo”.

Podijeljena Europa
S druge strane, veliki igrači poput Francuske, Njemačke, Italije, Španjolske te predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen strahuju da bi zapljena sredstava mogla uplašiti međunarodne investitore i oslabiti europski pregovarački položaj u mirovnim pregovorima s Rusijom.

“Ako odmrznemo sredstva i predamo ih Ukrajini, gubimo ih kao pregovarački adut”, rekao je jedan europski diplomat želeći ostati anoniman.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron tijekom sastanka s Trumpom u Bijeloj kući istaknuo je kako bi zapadne saveznice legalno mogle koristiti prihode od tih sredstava tijekom rata, ali da bi bilo nezakonito zaplijeniti same rezerve. “Zamrzavanje pruža važnu polugu u pregovorima”, naglasio je.

Kaja Kallas priznala je da su šanse za zapljenu ruskih sredstava u bliskoj budućnosti male. “Treba nam podrška svih članica. Zasad je nemamo”, rekla je na konferenciji za novinare.

Zamrznuta sredstva kao poluga
Zemlje EU svjesne su da im zamrznuta ruska sredstva pružaju dodatni utjecaj na Kremlj. “Ako Rusija želi natrag svoj novac, mora nešto ponuditi zauzvrat”, kazao je diplomat EU.

U dokumentu pripremljenom za sastanak ministara vanjskih poslova EU estonska vlada je navela da “nastavak zadržavanja sredstava služi kao financijska i diplomatska poluga osiguravajući da Rusija ima jasan, opipljiv poticaj za pregovore o rješenju i naknadi štete Ukrajini”.

Procjenjuje se da bi sredstva mogla pomoći u obnovi Ukrajine, čiji se troškovi, prema procjeni Svjetske banke, penju na 486 milijardi dolara. Mnoge članice EU protive se odmrzavanju sredstava jer ih vide kao ključni fond za obnovu ratom razrušene Ukrajine. “Mnogi su protiv jer ovo vide kao novac za obnovu”, rekao je drugi diplomat EU.

Dok traju pregovori s SAD-om, Rusija razmatra ideju korištenja sredstava za obnovu, ali uz uvjet da financiranje obuhvati i ukrajinske regije pod ruskom kontrolom, izvijestio je Reuters.

Skupina G7 prošle je godine postigla dogovor o korištenju profita od tih sredstava za osiguranje zajma Ukrajini u iznosu od 50 milijardi dolara. Ministri financija G7 ponovno će se sastati u Cape Townu ovog tjedna, u sklopu summita G20, kako bi raspravljali o budućoj podršci Ukrajini i mogućem nastavku sankcija Rusiji.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Nijedna boca nije prošla test: Europska vina puna ove “vječne kemikalije”

Objavljeno

-

By

unsplash

Nova istraga otkrila je raširenu kontaminaciju europskih vina s trifluorooctenom kiselinom (TFA) — postojanim nusproizvodom PFAS-a, grupe industrijskih kemikalija široko poznatih kao “vječne kemikalije”.

Niti jedno vino proizvedeno u posljednjih nekoliko godina u 10 zemalja EU-a nije prošlo analizu. U nekim je bocama utvrđeno da su razine 100 puta veće od onih koje se obično registriraju u vodi za piće.

Studija, koju je u srijedu objavila Pesticide Action Network (PAN) Europe, daje dodatan razlog za što hitnijim postupnim ukidanjem pesticida koji sadrže PFAS, skupinu kemikalija koje je napravio čovjek, a koje su dizajnirane da izdrže toplinu, vodu i ulje te da se odupru razgradnji u okolišu.

Prije 1988. ga nije bilo, danas 3000 veći od granice

Proizvodnja vina među najvećim je korisnicima pesticida u europskoj poljoprivredi, osobito fungicida, što vinograde čini vjerojatnim žarištem za nakupljanje kemikalija. Grožđe je posebno osjetljivo na gljivične bolesti, što zahtijeva često prskanje tijekom vegetacijske sezone, uključujući i neke proizvode koji sadrže PFAS spojeve.

Istraživači su otkrili da, iako se TFA nije mogao otkriti u vinima ubranim prije 1988., razine kontaminacije od tada su stalno rasle – dosegnuvši do 320 mikrograma po litri u bocama iz posljednje tri berbe, što je razina koja je više od 3000 puta veća od zakonske granice EU-a za ostatke pesticida u podzemnim vodama.

Autori studije povezuju ovaj porast s rastućom upotrebom pesticida na bazi PFAS-a i novijih fluoriranih rashladnih sredstava tijekom prošlog desetljeća.

“Ovo je znak upozorenja koju ne treba ignorirati”, rekao je Helmut Burtscher-Schaden iz austrijske nevladine organizacije Global 2000, koji je vodio istraživanje. “Ogromno nakupljanje transmasnih kiselina u biljkama znači da vjerojatno unosimo puno više ove vječne kemikalije putem hrane nego što se prije pretpostavljalo.”

Analizirano 49 vina, opasna i organska

Izvješće pod naslovom Poruka iz boce analiziralo je 49 vina, uključujući konvencionalne i organske proizvode. Iako su organska vina obično imala niže koncentracije TFA, nijedno nije bilo bez kontaminacije. Vina iz Austrije pokazala su posebno visoke razine, iako su istraživači naglasili da problem obuhvaća cijeli kontinent.

“Ovo nije lokalni problem, to je globalni problem”, upozorio je Michael Müller, profesor farmaceutske i medicinske kemije na Sveučilištu u Freiburgu, koji je proveo neovisnu studiju koja je potvrdila slične rezultate. “Nema više nezagađenih vina. Čak ni organski uzgoj ne može u potpunosti zaštititi od ovog zagađenja jer je transmasna masna kiselina sada sveprisutna u okolišu.”

Nalazi naglašavaju sve veći nadzor PFAS-a – široke klase fluoriranih spojeva koji se koriste u proizvodima od neljepljivog posuđa do pjene za gašenje požara i poljoprivrednih pesticida. Te su tvari cijenjene zbog svoje trajnosti, ali se pokazalo da se nakupljaju u okolišu iu živim organizmima, s poveznicama s rakom, oštećenjem jetre i reproduktivnim oštećenjima.

Dok su rizici dugolančanih PFAS odavno prepoznati, TFA su donedavno i regulatori i proizvođači smatrali relativno benignim. To se stajalište sada dovodi u pitanje. Studija koju je financirala industrija iz 2021. u skladu s EU-ovom uredbom o kemikalijama REACH povezala je izloženost TFA s ozbiljnim malformacijama fetusa kunića, što je navelo regulatore da predlože klasificiranje TFA kao “otrovne za reprodukciju”.

EU treba glasati o PFAS pesticidu

“Zbog toga je još hitnije djelovati”, rekla je Salomé Roynel, službenica za politiku u PAN Europe. Istaknula je da prema važećim pravilima EU-a o pesticidima, metaboliti koji predstavljaju rizik za reproduktivno zdravlje ne bi se smjeli otkriti u podzemnim vodama iznad 0,1 mikrograma po litri – granica koju TFA redovito premašuje i u vodi, a sada i u hrani.

Vrijeme objave izvješća dodaje politički pritisak samo nekoliko tjedana prije nego što zemlje članice EU-a trebaju glasovati o tome hoće li zabraniti flutolanil, PFAS pesticid koji je identificiran kao značajan emiter TFA. Pokretači kampanje tvrde da EU mora ići dalje, apelirajući na zabranu svih PFAS pesticida.

Moguće zamjene?

“Glasovanje o flutolanilu prvi je test o tome shvaćaju li kreatori politike ozbiljno ovu prijetnju”, rekao je Roynel. “Ali u konačnici, moramo eliminirati cijelu kategoriju ovih kemikalija iz poljoprivrede.”

Industrijske skupine će vjerojatno odstupiti, tvrdeći da su pesticidi na bazi PFAS-a i dalje ključni za zaštitu usjeva. No Müller se suprotstavlja toj tvrdnji, rekavši da su alternative dostupne: “Postoje alternative. Ideja da su te kemikalije bitne jednostavno nije istinita.”

Uz obuhvatnija ograničenja PFAS-a u EU-u o kojima se trenutno raspravlja, studija o vinu unosi novi moment u rasprave o tome kako se uhvatiti u koštac s kemijskim onečišćenjem i zaštititi opskrbu hranom u Europi.

“Što više odgađamo, to je zagađenje gore”, rekla je Burtscher-Schaden. “I zato što imamo posla s vječnim kemikalijama, svaka godina nedjelovanja zaključava štetu za generacije koje dolaze.”

Europska komisija odbila je komentirati izvješće.

 
Nastavi čitati

Svijet

Tifus postao otporan na antibiotike: Vraća se stara bolest koja ubija

Objavljeno

-

By

XDR Typhi nije samo otporan na antibiotike koji se uobičajeno daju, kao što su ampicilin, hloramfenikol i trimetoprim/sulfametoksazol, već raste i otpornost na nove antibiotike, kao što su fluorokinoloni i cefalosporini treće generacije

Tifusna groznica je možda rijetka u razvijenim zemljama, ali ova bolest, za koju se smatra da postoji tisućljećima , još uvijek predstavlja veliku opasnost, a prema istraživanju objavljenom 2022. godine, bakterija koja izaziva tifusnu groznicu razvija veliku otpornost na lijekove.

Raste otpornost bakterija na antibiotike

Trenutno su antibiotici jedini način za učinkovito liječenje tifusa, koji izaziva bakteriju Salmonella enterica serovar Typhi (S Typhi). Ipak, tijekom posljednja tri desetljeća, otpornost bakterija na oralne antibiotike raste.

Znanstvenici su sekvencionirali genom 3.489 sojeva S Typhia prikupljenih od 2014. do 2019. godine u Nepalu, Bangladešu, Pakistanu i Indiji i otkrili porast ekstenzivno otpornih na lijekove XDR Typhi.

XDR Typhi nije samo otporan na antibiotike koji se uobičajeno daju, kao što su ampicilin, hloramfenikol i trimetoprim/sulfametoksazol, već raste i otpornost na nove antibiotike, kao što su fluorokinoloni i cefalosporini treće generacije. Što je još gore, ovi se sojevi globalno šire velikom brzinom, piše Science Alert.

Dok većina slučajeva XDR Typhi potiče iz južne Azije, istraživači su identificirali skoro 200 slučajeva međunarodnog širenja od 1990. godine – većina je stigla u jugoistočnu Aziju, istočnu i južnu Afriku, ali su superbakterije tifusa također pronađene u Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Državama i Kanadi.

„Brzina kojom su se pojavili i širili visokorezistentni sojevi S Typhi posljednjih godina je razlog za zabrinutost i naglašava potrebu za hitnim proširenjem mjera prevencije, posebno u zemljama s najvećim rizikom“, rekao je specijalist za zarazne bolesti Jason Andrews sa Sveučilišta Stanford u vrijeme objavljivanja rezultata.

Znanstvenici već godinama upozoravaju na tifus otporan na lijekove.

Samo jedan efikasan

Šrvi XDR soj tifusa identificiran je u Pakistanu 2016, a do 2019. postao je dominantan genotip u naciji. Povijesno gledano, većina XDR sojeva tifusa pobjeđivala se antimikrobnim sredstvima treće generacije, kao što su kinoloni, cefalosporini i makrolidi. Međutim, u ranijim 2000-ih, mutacije koje daju otpornost na kinolone činile su više od 85 postotaka svih slučajeva u Bangladešu, Indiji, Pakistanu, Nepalu i Singapuru. Istovremeno je zavladala i rezistencija na cefalosporine i danas je ostao samo jedan oralni antibiotik: makrolid, azitromicin. I ovaj lijek možda neće djelovati još dugo.

Studija iz 2022. objavljena u The Lancet Microbe, otkrila je da se mutacije isto tako otporne azitromicin sada također šire, „ugrožavajući učinkovitost svih oralnih antimikrobnih sredstava za liječenje tifusa“. Iako XDR S Typhi još nije usvojio ove mutacije, ako bude – u ozbiljnoj smo nevolji. Ako se ne liječi, do 20 posto slučajeva tifusa može biti fatalno, a danas ima 11 milijuna slučajeva tifusa godišnje, prenosi Nova.

Potencijal još jedne zdravstvene krize

Buduće epidemije mogu se donekle spriječiti konjugovanim cjepivima protiv tifusa, ali ako se pristup ovim cjepivima ne proširi globalno, svijet bi uskoro mogao imati još jednu zdravstvenu krizu.

„Nedavna pojava XDR-a i S Typhi otpornog na azitromicin stvara veću hitnost za brzo širenje preventivnih mjera, uključujući upotrebu tifusnih konjugiranih cjepiva u zemljama s endemskim tifusom“, pišu autori. „Ovakve mjere su potrebne u zemljama u kojima je prevalencija otpornosti na antimikrobne lijekove među izolatima S Typhi trenutno visoka, ali s obzirom na sklonost međunarodnom širenju, ne bi trebalo biti ograničena na takvo okruženje.“

Zdravstveni stručnjaci tvrde da nacije moraju proširiti pristup cjepivima protiv tifusa i ulagati u nova istraživanja antibiotika. Otpornost na antibiotike jedan je od vodećih uzroka smrti u svijetu.

 
Nastavi čitati

Svijet

Upozorenja za vjernike koji idu u Vatikan i Rim: Evo i kada se može očekivati bijeli dim

Objavljeno

-

By

Pixabay

Putnici u Rim trebali bi očekivati ​​zatvaranje, ograničenja za posjetitelje i gužve u nekim od glavnih gradskih atrakcija, dok će turisti koji su rezervirali posjet Rimu sljedećih tjedana doživjet će grad u rijetkom povijesnom trenutku.

Nakon smrti pape Franje 21. travnja, bit će donesen niz vjerskih rituala i postupaka koji bi mogli utjecati na planove putovanja.

Papa rođen u Argentini preminuo je u ponedjeljak od moždanog udara, koji je izazvao komu i “nepovratno” zatajenje srca, objavio je Vatikan.

Očekuje se da će gužve i redovi biti posebno veliki, posebice s obzirom na to da proslave jubilarne 2025. godine Katoličke crkve već privlače povećan broj posjetitelja. Evo što trebate znati o očekivanim prekidima putovanja u Rimu ili, ako planirate putovanje da biste svjedočili nekim od vjerskih tradicija, gdje možete sudjelovati u njima.

Upozorenje za Rim: Zatvorene atrakcije i dugi redovi

Putnici u Rim sljedećih nekoliko tjedana upozoreni su da očekuju zatvaranje, ograničenja za posjetitelje i gužve u nekim od glavnih gradskih atrakcija.

Ključne rimske turističke lokacije unutar Vatikana – srca Katoličke crkve – sada će biti okupirane procedurama žalovanja i reizbora.Turisti bi trebali očekivati ​​ograničen pristup bazilici Svetog Petra, gdje će od sutra, 23. travnja, počivati ​​tijelo pape Franje.

Dok se ožalošćeni okupljaju kako bi odali počast, turisti koji žele posjetiti crkvu trebali bi očekivati ​​duge redove i pojačano osiguranje. Neka područja bazilike možda neće biti dostupna, uključujući kupolu. Vođeni obilasci bazilike obustavljeni su jer je pristup preko Sikstinske kapele.

Papa Franjo zatražio je da bude pokopan u bazilici Santa Maria Maggiore, velebnom svetištu pod zaštitom UNESCO-a, koje sadrži dio svetih jaslica i štovanu ikonu Djevice Marije kao zaštitnice rimskog naroda.

Pristup crkvi vjerojatno će biti ograničen zbog priprema za sprovod i ukop, prenosi Euronews.

Kada će Sikstinska kapela biti zatvorena?

Otprilike 15-20 dana nakon poglavareve smrti započet će konklava, legendarni proces određivanja sljedećeg pape. Na ovom strogo povjerljivom skupu rimokatolički kardinali zatvoreni su u Sikstinskoj kapeli dok se ne donese odluka.

Kao takva, prostorija koju krasi Michelangelova freska bit će zatvorena otprilike tjedan dana prije početka konklave i ostat će zatvorena tijekom cijelog procesa. Vjerojatno će se ponovno otvoriti nekoliko dana nakon završetka konklave, kao što je to bilo nakon smrti prethodnih papa, no točni datumi zatvaranja još nisu objavljeni.

Kapeli se pristupa kroz Vatikanske muzeje. Oni će ostati otvoreni za posjetitelje sa svim ostalim dijelovima dostupnima, uključujući Rafaelove sobe, prema turoperatoru Through Eternity Tours.

Obilasci Vatikanskih vrtova bit će obustavljeni iz sigurnosnih razloga, budući da se kardinali voze autobusima naprijed-natrag od kapele do svog smještaja kroz posjed.

Očekuju se milijuni u Rimu na sahrani

Iako može biti razočaravajuće odustati od razgledavanja Sikstinske kapele ili Bazilike svetog Petra, posjet u ovom razdoblju također može biti iskustvo koje se doživi jednom u životu (talijanski izraz iznimno rijetku prigodu ‘svaki put kad papa umre’).

Očekuje se da će posjetitelji iz cijelog svijeta doći u Rim sljedećih tjedana kako bi imali priliku svjedočiti ovom monumentalnom događaju za Katoličku crkvu.

“Povijesno gledano, tijekom smrti pape – kao što smo iskusili iz prve ruke u travnju 2005. za vrijeme smrti pape Ivana Pavla II. – putnici su svjedočili dubokom povijesnom trenutku”, rekao je James Ridgway, izvršni direktor Christian Travel Specialist ETS, za Travel Weekly.

“Dok su neka mjesta oko Bazilike svetog Petra i Vatikana zatvorena ili im je pristup ograničen, mnogi  putnici mogu sudjelovati u javnim okupljanjima, odavanjima spomena i molitvenim službama, što je izuzetno značajno iskustvo.”

Ako planirate putovanje u kratkom roku kako biste sudjelovali na nekim od pogrebnih i reizbornih događanja, trebali biste očekivati ​​više cijene leta.

“Definitivno ćemo vidjeti povećanje cijena letova za Rim i Italiju tijekom sljedećih nekoliko tjedana, jer se vjernici okupljaju kako bi odali počast i potencijalno vidjeli objavu novog Pape”, rekao je Angus Kidman, stručnjak za putovanja u Finderu, za australsku stranicu news.com.au.

Papino tijelo će od sutra do subote, 26. travnja, biti izloženo javnosti u crkvi Svetog Petra, kada će se održati sprovod na Trgu svetog Petra.

Očekuje se da će sprovod privući veliku publiku, vjerojatno veću od one koju je 2005. godine papa Ivan Pavao II. pratilo oko četiri milijuna ljudi.

Gdje svjedočiti objavi novog pape

Kad konklava počne, Trg svetog Petra ostat će otvoren, ali će biti krcat s posjetiteljima i medijima.

Ishod krugova glasovanja naznačuje se putem dima koji se ispušta iz dimnjaka kapele – crni za neuvjerljive, bijeli za uspješan izbor novog pape.

Prema National Catholic Reporteru, možete vidjeti dim iz kapelice dva puta dnevno – oko podneva nakon prva dva glasanja i ponovno u 19 sati nakon posljednjeg kruga glasovanja.

Bijeli dim mogao bi se pojaviti ranije, oko 10.30 ili 17.30 sati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu