Connect with us

Magazin

Ne posežite za opasnim tabletama: Ove četiri vježbe pomažu kod erektilne disfunkcije

Objavljeno

-

Brojni muškarci povremeno imaju problema s postizanjem ili održavanjem erekcije. Često je uzrok stres, umor ili previše alkohola. Iako se oni muškarci koji su više puta doživjeli erektilnu disfunkciju brzo okreću medicinskim intervencijama, pa i lijekovima, liječnica obiteljske medicine dr. Kathryn Basford otkriva kako postoji nekoliko jednostavnih vježbi koje mogu smanjiti simptome ovog neugodnog problema, prenosi net.hr.

“Erektilna disfunkcija često izaziva zabrinutost kod muškaraca, ali ona nikako nije razlog za sram. Uključivanje promjena u načinu života poput Kegelovih vježbi jednostavan je korak koji svi muškarci mogu poduzeti kako bi smanjili simptome erektilne disfunkcije”, kaže dr. Basford, a prenosi The Sun.

Više od petine muškaraca doživi erektilnu disfunkciju, a njih 30 posto ima simptome svaki put kada imaju odnose, pokazala su najnovija istraživanja. No samo 14 posto muškaraca isprobalo je vježbe za donji dio zdjelice koje dokazano pozitivno utječu na simptome erektilne disfunkcije, a više od 47 posto njih uočilo je promjenu na bolje u svega mjesec dana ili manje. Kegelove vježbe pomažu ojačati mišiće dna zdjelice. Pomažu nakon poroda i operacija, a velika su pomoć i u liječenju inkontinencije. Dobile su ime po dr. Arnoldu Kegelu, ginekologu koji ih je i osmislio. Vježbe nisu zahtjevne, njihovo izvođenje ne oduzima puno vremena, a kako su od velike pomoći ženama tako mogu biti i muškarcima. Posebno kod erektilne disfunkcije.

Dr. Basford kaže kako jednostavne vježbe za dno zdjelice ili Kegelove vježbe mogu biti jednako učinkovite kao i uzimanje lijekova za liječenje erektilne disfunkcije jer jačaju mišiće koji kontroliraju erekciju. “Odvojite samo 15 minuta na dan za vježbe i to je već dobar početak. Ako simptomi potraju, trebali biste posjetiti liječnika obiteljske medicine koji vam može predložiti tretmane poput lijekova ili injekcija.”

Vodič za vježbe
S ove četiri jednostavne vježbe možete ojačati dno zdjelice i liječiti simptome erektilne disfunkcije.

Ponovite svaku vježbu 10 do 15 puta na dan, stišćući mišiće dna zdjelice svaki put po tri sekunde.

Stajanje: Stanite sa široko raširenim nogama i stisnite mišiće dna zdjelice
Most: Lezite na leđa i podignite kukove dok stišćete mišiće dna zdjelice
Čučnjevi: Čučnite i stisnite mišiće dna zdjelice dok se ponovno uspravljate
Unutarnji stisak bedra: Stavite malu loptu ili jastuk između bedara i stisnite dok istovremeno stežete mišiće dna zdjelice

Dobar dio muškaraca nesklono je izvođenju ovih vježbi. Njih 19 posto misli da su one samo za žene dok 12 posto muškaraca kaže da mu je neugodno izvoditi ih. Čak 14 posto muškaraca je izjavilo kako bi radije uzelo lijekove nego izvodilo vježbe za jačanje mišića dna zdjelice. Istraživanje je pokazalo da je samo 18 posto muškaraca isprobalo ove vježbe za kontrolu simptoma erektilne disfunkcije.

Važno je istaknuti kako zdrava prehrana i redovita tjelovježba, poput plivanja ili trčanja, mogu povećati dotok krvi u penis, što olakšava postizanje erekcije. No istraživanje je pokazalo da manje od polovice (45 posto) muškaraca koji pate od impotencije redovito vježbaju. Osim toga oko petina (17 posto) muškaraca koji trenutačno pate od tog problema vježba manje od jednom na tjedan.

Fizički uzroci erektilne disfunkcije
Četiri su glavne vrste fizičkog stanja koje može uzrokovati impotenciju kod muškaraca:

Vaskulogeni poremećaji poput kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa utječu na dotok krvi u penis i mogu uzrokovati erektilnu disfunkciju.
Neurogena stanja koja utječu na živce, a uključuju poremećaje poput Parkinsonove bolesti i multiple skleroze.
Hormonalni poremećaji utječu na hormone i također mogu dovesti do impotencije.
Anatomsko stanje je također nešto što utječe na tkivo ili strukturu penisa i četvrti je fizički uzrok impotencije. I starenje se ponekad može povezati s impotencijom.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Evo koje je doba dana idealno za vaganje

Objavljeno

-

Ako planirate ili ste već u procesu gubljenja kilograma, sigurno vas zanima kada vaga pokazuje najtočnije rezultate vašeg napretka. Vaganje pomaže praćenju procesa mršavljenja, ali odabir pravog trenutka za vaganje može pomoći u preciznijem praćenju napretka, kao i održavanju motivacije.

Najbolje vrijeme za vaganje
Većina zdravstvenih stručnjaka slaže se da je jutro najbolje vrijeme za vaganje. Na vagu stanite odmah nakon obavljanja jutarnje higijene, prije nego što išta pojedete ili popijete.

Prema Klinici Cleveland, jutro je idealno jer naše tijelo tijekom noći probavi svu hranu i piće konzumirano prethodnog dana. Ako se važete prije spavanja, vaga će vjerojatno pokazivati višu brojku zbog unosa tekućine ili soli tijekom dana, piše Yahoo Life.

Koliko često se trebamo vagati?
Vaganje više puta tijekom dana ne preporučuje se. Studija iz časopisa International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity otkrila je da se vaganje jednom dnevno povezuje s većim usvajanjem navika za kontrolu težine i boljim gubitkom kilograma. Međutim, ako vas svakodnevno vaganje uznemiruje, radite to jednom tjedno.

Najbolje je vagati se uvijek istog dana, a stručnjaci preporučuju petak kao idealan izbor jer tijekom tjedna češće slijedimo režim. Vikendom se više opuštamo te si dopustimo neku hranu koju preko tjedna ne bismo jeli, što može utjecati na rezultate vaganja ponedjeljkom.

Kako se pravilno vagati?
Važite se ujutro nakon korištenja kupaonice, na ravnoj i tvrdoj podlozi poput pločica. Skinite dodatnu odjeću za preciznije rezultate te težinu ravnomjerno rasporedite na obje noge.

Broj na vagi nije jedini pokazatelj napretka. Mjerenje struka, bokova i ruku može bolje pokazati promjene na tijelu, a ako vaga izaziva negativne misli, fokusirajte se na mentalno zdravlje. Broj na vagi nikada neće u potpunosti odražavati trud koji ulažete da biste postali zdravija osoba.

 
Nastavi čitati

Magazin

Veterinar otkrio šest mogućih razloga zašto stariji psi obavljaju nuždu u kući

Objavljeno

-

Kako stare, neki psi postaju sve dezorijentiraniji, umorniji i teže se kreću, a s tim se povećava i rizik od toga da sve češće počnu obavljati nuždu u kući. Ako ste primijetili da vaš stariji pas učestalo mokri u kući, veterinar dr. Mark dos Anjos za PetHelpful je otkrio nekoliko razloga zašto bi se to moglo događati.

Iako se ovi primjeri mogu odnositi i na vašeg ljubimca, ako smatrate da je potrebno, potražite pomoć kod vašeg veterinara kako biste shvatili postoji li neki zdravstveni problem kod vašeg psa. U nastavku izdvajamo što je veterinar izdvojio.

Infekcija mokraćnog sustava
Psi s bakterijskom infekcijom osjećaju povećanu potrebu za mokrenjem. Kod nekih pasa, mokraća može biti tamna ili se mogu pojaviti drugi znakovi bolesti. Kada se infekcija liječi antibioticima i odgovarajućim terapijama, problem se često lako riješi.

Hormonalni gubitak
Ako je gubitak kontrole mjehura posljedica manjka hormona, pas nema nikakvu kontrolu nad mokrenjem. Najčešća pritužba je da psi mokre dok hodaju ili puštaju kapljice. To se može dogoditi nakon sterilizacije zbog gubitka hormona, a ponekad se pojavljuje i godinama kasnije.

Dijabetes
“Ovo je endokrina bolest kod koje pas ne može proizvesti dovoljno inzulina”, tvrdi veterinar. Osim drugih problema povezanih s dijabetesom – gubitak težine unatoč stalnoj gladi, katarakta, slabost – psi puno piju, a njihovi bubrezi izlučuju više vode u mjehur kako bi uklonili višak glukoze. Budući da mokraća sadrži više glukoze, to privlači još više vode u mjehur.

Bolest bubrega
Ova je bolest vrlo česta kod starijih pasa, a zbog povećane potrebe za mokrenjem psi ponekad mokre u kući. To nije zato što žele mokriti u kući, već zato što ne mogu dovoljno dugo zadržati mokraću i trebaju češće izlaziti van.

Artritis i ozljede leđne moždine
Ako primijetite da vašem psu teško pada čučanje za mokrenje, moguće je da ima bolove u leđima i izbjegava mokrenje tijekom šetnje jer mu je bolno. “Psi koji osjećaju bol prilikom čučanja čekaju dok im mjehur ne postane prepun, a tada ne mogu zadržati mokraću pa mokre u kući”, pojašnjava veterinar.

U ovom slučaju psu se mogu propisati lijekovi za artritis. Međutim, kod nekih slučajeva poput ozljede leđne moždine, istraživači preporučuju da se mjehur ručno prazni svaka četiri do šest sati.

Demencija
Ovo je vrlo stvarna mogućnost s obzirom na dob vašeg psa. Postoje mnogi drugi znakovi demencije, ali obitelj često prvo primijeti da pas počinje mokriti u kući.

 
Nastavi čitati

Magazin

Kada dodajete sol u kajganu? I za to postoji pravilo kako bi jaja bila što ukusnija

Objavljeno

-

Najbolji način za započeti dan je porcijom ukusne kajgane, no unatoč jednostavnosti ovog brzog i jednostavnog doručka punog proteina, među kuharima traje rasprava o tome kada se jaja trebaju posoliti prilikom pripreme kajgane.

Neki misle da će dodavanje soli jajima prije pečenja razrijediti bjelanjke i rezultirati gumenom kajganom, drugi vjeruju da dodavanje soli prije kuhanja daje bolje začinjeno i ukusnije jelo, no što je od toga zapravo istina?

Kada soliti jaja – prije ili poslije pečenja?
Uvriježeno je mišljenje da se sol nikada ne dodaje sirovim jajima jer će natrij promijeniti teksturu i učiniti ih žilavim, no to zapravo i nije točno, a ako želite najukusniju kajganu, tada biste sol trebali dodati jajima dok ih mutite, prije pečenja. Dodavanje soli u kajganu prije kuhanja djeluje sprječava da se proteini žumanjaka previše stisnu i izgube vlažnost pa kada dodate sol prije nego što jaja stavite peći, to rezultira mekanijom, pahuljastijom kajganom, punom okusa.

A koliko soli biste točno trebali dodati kajgani prije pečenja? Preporučujemo veliki prstohvat soli za dva jaja, no ako niste sigurni, bolje da posolite premalo, pa naknadno dodate još malo više soli.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu