Connect with us

Hrvatska

Pet zanimanja u kojima umjetna inteligencija već mijenja ljude, na popisu je i jedan od najplaćenijih

Objavljeno

-

Od više od 2.800 vještina na radnim mjestima koje je identificirao Indeed Hiring Lab, ni za jednu nije “veoma vjerojatno” da će biti zamijenjena generativnom umjetnom inteligencijom, navodi se u izvješću objavljenom 25. rujna.

Većina vještina, njih 68,7%, ima “veoma malu” ili “malu vjerojatnost” da će biti zamijenjena umjetnom inteligencijom, dok 28,5% vještina može “potencijalno” biti zamjenjivo.

Indeed izvješće ispitalo je vještine kao što su komunikacija, liderstvo i organizacija, više tehničkih vještina uključujući specifične jezike kodiranja i praktične vještine kao što su kuhanje i davanje lijekova, piše CNBC, a prenosi Nova.rs.

Nema posla u kojima AI može skroz zamijeniti čoveka
“uspjeli smo uzeti sve ove vještine, mapirati ih na više milijun oglasa za posao koje smo imali u posljednjih godinu dana, a zatim procijeniti: Bi li AI mogao zamijeniti ljudsko biće u obavljanju ove konkretne funkcije posla?”, kaže Svenja Gudell, glavna ekonomistica kompanije Indeed. “Kada smo to uradili, rezultat je zapravo bio prilično upečatljiv, jer smo otkrili da zaista ne postoje vještine – doslovno ih je nula – koje bi vrlo vjerojatno bile zamjenjive.” Indeed je koristio GPT-4o, najnoviji OpenAI multimodalni generativni AI model, za procjenu vlastite sposobnosti za obavljanje radnih vještina u tri oblasti: pružanje teorijskog znanja u vezi s vještinama, korištenje tih vještina za rješavanje problema i izvršavanje tih vještina bilo fizički ili digitalno. Model je zatim koristio tu procjenu da ocijeni vjerojatnost može li generativna umjetna inteligencija zamijeniti osobu u izvršavanju date vještine.

Istraživanje pokazuje da je umjetna inteligencija za sada prikladna samo da služi kao podrška radnicima: iako AI ima relativno visoku tehničku kompetenciju, bez jače sposobnosti rješavanja problema i praktične funkcionalnosti, ne može se natjecati s ljudskim radom.

Gudell navodi da bi AI mogao služiti kao vrlo napredan digitalni asistent i mogao bi nas učiniti produktivnijima u nekim postavkama. “Ali, to još uvijek ne zamjenjuje čovjeka.”

Poslovi u kojima AI ima najveći potencijal
Ipak, istraživači su u svojoj studiji razmotrili 16 zanimanja i istaknuli pet poslova koji uključuju najveći udio vještina koje imaju potencijal da budu zamijenjene umjetnom inteligencijom. To su:

Računovodstveni stručnjaci

Specijalisti za marketing i oglašavanje

Programeri softvera

Administrativno pomoćno osoblje u zdravstvu

Osiguravajuća potraživanja i službenici inspekcije

“Tehnička i često ponavljajuća priroda vještina potrebnih za te uloge daje prednost AI-u, pored činjenice da ta zanimanja obično zahtijevaju manje fizičke interakcije”, kaže Gudell.

S druge strane, najmanje je vjerojatno da će zanimanja koja zahtijevaju razmjenu klijenata ili kupaca, fizičko prisustvo ili rješavanje problema koji se manje ponavljaju biti zamjenjiva, dodaje ona, navodeći kao primjer poslove u zdravstvu, kao što je medicinska sestra.

Ipak, radnici ne bi trebali zazirati od određenih puteva u karijeri koji su podložniji zameni AI-om, kaže Gudell. Umjesto toga, objašnjava ona, ljudi koji su zainteresirani za razvoj softvera, na primjer, trebaju naučiti koristiti AI alate kako bi povećali svoju produktivnost i povećali svoju konkurentnost na tržištu rada.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Stiže još kiše i snijega, evo kad slijedi stabilizacija

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno je oblačno diljem zemlje, duž Jadrana i u područjima uz Jadran ima jutros kiše, pljuskova s grmljavinom, snijeg pada u Gorskom kotaru i Lici. Zimskom dojmu doprinosi i snažna bura, olujna na udare pod Velebitom.

Vjetrovito će na Jadranu biti i u nastavku utorka, lokalno može biti i obilnijih pljuskova s grmljavinom. Snijega će i dalje povremeno biti u Gorskom kotaru i Lici.

Slično i tijekom srijede, kiše i pljuskova bit će duž Jadrana i u područjima uz Jadran, snijeg će povremeno padati u gorju, iako prolazno koja pahulja može zalepršati i na sjeveru zemlje.

U četvrtak postupno razvedravanje, posvuda će biti uglavnom suho, veći dio dana. Bura će slabjeti na moru.

Stabilno i većinom suho bit će i tijekom petka, no prema večeri novo jače naoblačenje s jugozapada.

Za vikend će biti nestabilno, uz kišu i pljuskove duž Jadrana, lokalno obilnije, u gorju malo susnježice i snijega.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

U 2025. vas čeka puno prilika za spajanje neradnih dana!

Objavljeno

-

By

Pixabay

Iduću su godinu mnogi već nazvali idealnom za planiranje odmora i spajanje blagdana i državnih praznika s vikendima. Nova godina je u srijedu pa se, sa samo dva radna dana, četvrtkom i petkom, može spojiti s vikendom 4. i 5. siječnja, a u ponedjeljak, 6. siječnja, blagdan je Sveta tri kralja, što znači mogući odmor od čak 6 dana.

Uskrs je sljedeće godine 20. travnja, a Uskrsni ponedjeljak kao i svake godine donosi dodatni neradni dan.

Praznik rada, 1. svibnja, pada na četvrtak pa se, spajanjem s petkom i vikendom, dobije četverodnevni odmor. Dan državnosti, 30. svibnja, je u petak, što znači produljeni trodnevni vikend.

Tijelovo, blagdan koji se uvijek slavi četvrtkom, iduće je godine 19. lipnja, a spajanjem s petkom dobiju se četiri dana odmora.

Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, 5. kolovoza, 2025. obilježava se u utorak pa se, sa spojenim ponedjeljkom i vikendom prije, dobije četverodnevni odmor. Blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza, je u petak, što znači – produljeni trodnevni vikend.

Blagdan Svih svetih, 1. studenog, je subota, a 18. studenog, Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata, utorak, pa se otvara mogućnost spajanja s vikendom prije.

Božić i blagdan svetog Stjepana iduće godine su u četvrtak i petak, na što se automatski nadovezuje vikend.

14 blagdana i državnih praznika

Pogled na novu kalendarsku godinu otkriva – 2025. izvrsna je za ono što Hrvati obožavaju – spajanje neradnih dana.

U godini pred nama 14 je slobodnih dana, odnosno blagdana ili državnih praznika. No ono što se zaista računa kao uspjeh su radni dani pretvoreni u neradne – takvih potencijalnih dana u 2025. bit će 6.

Prva šansa stiže već s prvim vikendom. Budući da Nova godina pada na srijedu, ako se spoji s vikendom i blagdanom Sv. Tri kralja dobiveno je 6 slobodnih dana.

A onda ništa sve do svibnja i Praznika rada, zatim blagdana Tijelova te državnih praznika u kolovozu i studenom.

Slobodni dani kod poslodavaca često imaju negativan predznak, no oni radnicima nisu darovani, oduzimaju se od dana godišnjeg odmora, a ne stoje ništa ni državu ni poslodavce.

“Mudri poslodavci se organiziraju tako da početkom godine daju mogućnost pred svoje radnike ako se neki blagdani, vikendi i nešto može spajati da se unaprijed jave kome bi kako pasalo i tako se rasporede”, kazao je Krešimir Sever za HRT, predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća.

Koliko god bili dobri u ovoj kombinatorici, ona nije svojstvena samo Hrvatima.

“To nije hrvatski izum, to nije hrvatski proizvod, vani izvan Hrvatske se to koristi dugi niz godina, u pravilu dogovorno, zna se već godinu dana unaprijed kako će se tko spajati”, dodao je Sever.

Slobodni dani pozitivno utječu na produktivnost

Da spajanje čini dobro i radniku i poslodavcu, potvrđuju istraživanja.

“Slobodni dani povoljno utječu na produktivnost, naravno da je tu važno i kako provodimo to slobodno vrijeme da se odvojimo i fizički od mailove, mobitela, ali i mentalno”, rekla je psihologinja Ines Begčević.

Ipak za ostvarivanje prava na slobodne dane nužan je obostran i pravodoban – dogovor.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Turisti su ocjenjivali kvalitetu cesta diljem svijeta, evo na koje su mjesto stavili hrvatske prometnice

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Vožnja u novoj zemlji može biti zabavno i uzbudljivo iskustvo, ovisno o tome kamo idete. Uz glatke ceste i prekrasan krajolik u kojem možete uživati, postoje mnoge zemlje koje svojim turistima nude ugodno iskustvo vožnje.

Međutim, vožnja stranim cestama također može biti i neugodno iskustvo. Kretanje nepoznatim putevima može biti izazov za vozačke sposobnosti, a veliku ulogu igraju kvaliteta ceste i infrastruktura.

Popularna stranica DiscoverCars provela je novo istraživanje o kvaliteti cesta diljem svijeta. Ispitali su točno 11.003 vozača-turista o vremenu provedenom na godišnjem odmoru, s pitanjima koja se odnose na kvalitetu cesta u zemlji koju su posjetili.

Ove recenzije iz cijelog svijeta pomogle su im da rangiraju prvih deset zemalja koje imaju najbolju kvalitetu cesta, a među njima se našla i Hrvatska. Također su rangirali one zemlje koje su dobile najgore ocjene, koristeći posebnu metodu rangiranja. Zamolili su ispitanike da ocijene zemlju u kojoj su se vozili od 1 do 10 na temelju kvalitete cesta.

Zemlje s najboljim cestama

Prema vozačima-turistima, Novi Zeland zauzima prvo mjesto za najbolju kvalitetu cesta s ocjenom 8,71 od 10. Ova otočna država smještena u Oceaniji nudi zapanjujući krajolik, zbog čega je vožnja zemljom ugodno iskustvo te navode da su “ceste bile savršene”.

Na drugom mjestu s ocjenom 8,70 od 10 nalazi se Poljska. Ova srednjoeuropska zemlja popularno je mjesto za odmor, a turisti su iznenađeni dobro održavanim i izvrsnim cestama za vožnju.

Treće mjesto zauzimaju Kanarski otoci u Španjolskoj, s ocjenom 8,61 od 10. Kvaliteta cesta na ovim otocima općenito je vrlo dobra jer su dobro održavane, što turistima olakšava istraživanje krajolika i atrakcija.

Na četvrtom mjestu je Njemačka, s ocjenom 8,45 od 10. Kvaliteta cesta u Njemačkoj općenito je vrlo dobra zahvaljujući mreži autocesta. Vozači-turisti smatraju da su ceste u dobrom stanju, unatoč čestim radovima.

Na petom mjestu za najbolju kvalitetu cesta su Balearski otoci, Španjolska. Ocjenu 8,44 od 10 od vozača turista. Balearski otoci sastoje se od četiri otoka – Mallorca, Menorca, Ibiza i Formentera, a svaka se može pohvaliti nevjerojatnim plažama i izvrsnom kvalitetom cesta.

Francuska zauzima šesto mjesto, s ocjenom 8,40 od ​​10. Budući da imaju odličnu cestovnu infrastrukturu i dobro održavane ceste s naplatom cestarine, turistima je vožnja u Francuskoj bila ugodna.

Hrvatska među top 10

Na sedmom mjestu s ocjenom 8,39 od 10 je Hrvatska. Turisti navode da se naša zemlja može se pohvaliti nevjerojatnim krajolikom, prekrasnim plažama i toplim vremenom. Što se tiče kvalitete cesta, kažu da imamo dobro održavanu cestovnu infrastrukturu, što je čini ugodnim iskustvom za turističke vozače.

Na osmo mjesto dolazi Španjolska s ocjenom 8,37 od 10. Na devetom mjestu s ocjenom 8,32 je Azorsko otočje u Portugalu, a top 10 okružuje Australija s ocjenom 8,24 od 10.

Zemlje s najlošijim cestama

Vožnja po neravnim ili loše održavanim cestama na odmoru može utjecati na iskustvo vožnje, pa čak i na odmor u cjelini.  Zemlja koja je prema mišljenju vozača turista dobila najnižu ocjenu kvalitete cesta je Sicilija u Italiji. Sicilija je dobila ocjenu 6,55 od 10, a turisti su otkrili da su ceste uske i zavojite, s rupama na koje treba pripaziti.

Malta se smjestila odmah nakon Sicilije, s ocjenom 6,56 od 10. Turistima su ceste na Malti bile prilično uske, a nekima se njima teško kretati. Zemlja s trećom najnižom ocjenom je Sjeverna Makedonija, s ocjenom 6,60 od 10. Neki turisti su izvijestili da su neke od cesta u lošem stanju, a spominju se i rupe.

Četvrta zemlja s najnižom ocjenom je Bugarska, s ocjenom 6,70 od 10. Glavni problem s kojim se turisti susreću vozeći se kroz tu zemlju bila količina rupa na cestama. Albanija ima petu najnižu ocjenu, 6,89 od 10. Zemlja je imala mješovite ocjene, jer su neki turisti smatrali da su ceste u dobrom stanju, dok drugi nisu bili impresionirani.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu