ZADAR / ŽUPANIJA
NOVI STRATEŠKI PROJEKT ZADARSKE ŽUPANIJE: Kreće izgradnja nove zgrade Doma zdravlja u Zadru
Nakon uspješnih projekata izgradnje i opremanja zgrade nove Poliklinike te zgrade Dnevnih bolnica u kojoj će biti smješten i linearni akcelerator, pokreće se novi strateški projekt namijenjen snaženju zdravstvene skrbi u Zadarskoj županiji – izgradnja novog Doma zdravlja Zadarske županije. Kako ističu iz Upravnog odjela za zdravstvo Zadarske županije, potreba za izgradnjom novog, modernog Doma zdravlja u samom gradu Zadru, prisutna je već neko vrijeme.
Ovo, vrlo značajno ulaganje u sustav primarne zdravstvene zaštite zasigurno će ojačati ulogu primarne zaštite te bi u velikoj mjeri trebalo rasteretiti zdravstvenu djelatnost koja se danas obavlja u Općoj bolnici Zadar.
„Želeći udovoljiti najnovijim zahtjevima, kako infrastrukturno tako i u opremanju prostora, a sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, Zadarska županija prepoznala je važnost izgradnje nove zgrade Doma zdravlja koja bi bila smještena u samom gradu. Pojedine lokacije ambulanti primarne zdravstvene zaštite nalaze se u poprilično starim prostorima, koji teško zadovoljavaju sve te nove zahtjeve i uvjete, dok bi se na njihovu adaptaciju utrošila značajna sredstva koja ne bi opravdala ulaganja. Stoga je Zadarska županija pokrenula novi projekt izgradnje jedne takve moderne, opremljene zgrade koja će pružiti puno bolje uvjete kako pacijentima tako i zdravstvenom osoblju“, najavio je pročelnik za zdravstvo, dr. Marko Kolega dodavši da je već potpisan ugovor za izradu idejnog projekta za novu zgradu Doma zdravlja koja će se nalaziti u ulici Bože Peričića 6 u Zadru.
Riječ je o zgradi preko puta Opće bolnice Zadar (pokraj parkirališta) u kojoj je nekada bio smješten onkološki i AT dispanzer. Zgrada se već duže vrijeme ne koristi za obavljanje zdravstvene djelatnosti, a posljednji put je bila korištena za vrijeme pandemije koronavirusne bolesti.
Nekretnina pripada Zadarskoj županiji, ukupna je površina katastarske čestice 1699 m2 te je prema postojećoj uporabnoj dozvoli namijenjena za obavljanje zdravstvene djelatnosti.
Kako bi se zgrada javno zdravstvene namjene u samom centru grada privela svrsi potrebno je na njenom mjestu izgraditi novu zgradu koja bi trebala površinom i rasporedom prostorija odgovarati važećim normativima i standardima za obavljanje zdravstvene djelatnosti. Postojeća prizemnica postala bi zgrada na dva kata s prostorom koji bi zadovoljio sve trenutne potrebe Doma zdravlja.
Kako pojašnjava pročelnik Kolega, projektnim zadatkom predviđeno je utvrditi prostorne uvjete za organizaciju rada za više zasebnih liječničkih ordinacija za obavljanje djelatnosti opće/obiteljske medicine, dentalne medicine, oralne kirurgije i medicine rada te posebnih dežurstava u djelatnosti opće/obiteljske medicine i pedijatrije smještenih na različitim etažama.
Također, u zgradi je potrebno predvidjeti prostor za obavljanje patronažne djelatnosti, psihološke djelatnosti i logopedije, zdravstvene njege u kući i fizikalne terapije u kući te prostor za dispanzer za mentalno zdravlje i dispanzer za ranu intervenciju, sve sukladno Mreži javne zdravstvene službe.
U prizemlju zgrade planira se prostor za obavljanje djelatnosti obiteljske medicine, pedijatrije i medicine rada uključujući i ordinaciju za posebno dežurstvo u obiteljskoj medicini.
Na prvom katu zgrade planira se prostor za djelatnost patronaže, zdravstvene njege u kući, fizikalne terapije u kući, sestrinsko savjetovalište, psihološku djelatnost, djelatnost logopedije te dispanzer za mentalno zdravlje i dispanzer za ranu intervenciju. Na drugom katu planira se prostor za djelatnost dentalne medicine, oralne kirurgije uključujući i radiološku dijagnostiku u toj djelatnosti.
Izgradnjom ove zgrade, uz ostalo, osigurao bi se prostor za preseljenje dijela zdravstvenih djelatnosti iz Medulićeve ulice, jer su važeći normativi i standardi daleko iznad mogućnosti ove zgrade koja je u vlasništvu Doma zdravlja Zadarske županije.
„Od prvog dana mojeg mandata na mjestu župana zdravstvo nam je u glavnom fokusu, a tako će i dalje ostati. S novom zgradom Doma zdravlja u potpunosti ćemo zaokružiti zdravstvenu skrb u jednom velikom kompleksu, jer su u neposrednoj blizini Opća bolnica Zadar i zgrada nove Poliklinike u kojoj su smješteni i Zavod za hitnu medicinu te Zavod za javno zdravstvo, a na Relji gradimo i zgradu nove Medicinske škole. U tom kompleksu bit će smješten i heliodrom pa slobodno možemo reći da su sve to strateški projekti koji će sustavno riješiti zdravstvenu skrb za iduća desetljeća“, poručio je župan Božidar Longin dodavši da se, uz navedene projekte, planiraju i dodatne investicije u razvoj Specijalne bolnice za ortopediju u Biogradu na moru te Psihijatrijske bolnice Ugljan, a zgrada budućeg Hospicija u Babindubu vrijedna više od 2 milijuna eura napreduje sukladno predviđenim terminskim planovima.
Rok za izradu idejnog rješenja je do kraja 2024. godine, nakon čega će se pristupiti izradi glavnog projekta i ishođenju građevinske dozvole. Planirani završetak cijelog projekta je sredina 2027. godine.
ZADAR / ŽUPANIJA
OSIGURAJTE SE NA VRIJEME / Evo kako u nedjelju rade trgovine i centri u Zadru…
Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca ove nedjelje u Zadru:
BAUHAUS:
zatvoreno
KAUFLAND:
zatvoreno
EUROSPIN:
zatvoreno
HEY PARK
zatvoreno
TOMMY
Put Stanova 46 – od 7 do 21
Bože Peričića 5 – od 8 do 14
KONZUM:
Put Pudarice 34 – od 7 do 20
A. Starčevića – od 7 do 13
LIDL:
Put Murvice – od 8 do 21
INTERSPAR
Bleiburških žrtava 18 – od 7 do 20
PLODINE
zatvoreno
SUPERNOVA:
zatvoreno
STUDENAC:
Put Vukića 1 – 07:00-21:00
Zrinsko Frankopanska 4 – 07:00-21:00
Ulica Antuna Dobronića 1 – 07:00-21:00
Ul. bana Josipa Jelačića 12A – 07:00-21:00
RIBOLA
Ulica Ivana Lucića 18 – od 7 do 21
PEVEX
zatvoreno
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE: Predavanje „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra“
Sa Sveučilišta najava predavanja Josipe Baraka Perica „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra” koje će se održati u Multimedijalnoj dvorani na Novom kampusu, u utorak 15. listopada 2024. u 19 sati. Predavanje organiziraju Hrvatsko geografsko društvo – Zadar i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru.
Josipa Baraka Perica diplomirala je 2001. na Filozofskom fakultetu u Zadru. Godine 2006. završila je trogodišnji specijalistički studij na Papinskom zavodu za kršćansku arheologiju u Rimu (Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana) na kojem je godine 2013. i doktorirala. Od 2006. zaposlena je na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru na kojem u zvanju izvanredne profesorice održava nastavu na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini studija. Članica je uredništva časopisa Archaeologia Adriatica i vijeća doktorskog studija Arheologija istočnog Jadrana. Suradnica je na trima projektima: MONACORALE – History and Archaeology of Monasteries and Ecclesiastical sites in the Eastern Adriatic (4th-12th c.) / Povijest i arheologija samostana i crkvenih lokaliteta na istočnoj obali Jadrana (od 4. do 12. stoljeća) (École française de Rome); GRIVA – Gradina svetog Ivana, izolirana točka otočnih dodira (Sveučilište u Zadru) i MeMori-Memento mori: antički svijet mrtvih podvelebitskog prostora (Sveučilište u Zadru). Nakon zaposlenja kao suradnica, zamjenica ili voditeljica sudjelovala je na nizu sustavnih arheoloških istraživanja i rekognosciranja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Znanstveno zanimanje usmjereno joj je prema starokršćanskoj arheologiji, kasnoantičkoj arheologiji, arheologiji arhitekture i arheologiji krajolika.
Zadar je kao vodeće liburnsko središte početkom 1. st. postao kolonija rimskih građana – Colonia Iulia Iader. Kolonija je kao upravna jedinica obuhvaćala grad unutar zidina, sa svim obilježjima urbanoga središta, ali i izvangradsko područje koje je bilo gospodarski temelj same kolonije – ager. Uobičajeno obilježje agera kolonije bila je centurijacija, odnosno podjela na centurije jednake veličine, koje su služile boljoj organizaciji prostora i lakšem upravljanju njime, ali i za određivanje vrijednosti zemljišta. Zadarski je ager uključivao maksimalni prostor plodne zemlje na kopnu i na otoku Ugljanu. Centurije su bile kanonskoga modula 710 x 710 m (20 aktusa), a kardi i dekumani bili su orijentirani uz liniju obale, slijedeći geomorfologiju terena i oblikujući mrežu koja je opstala do danas.
Agrarni pejzaž Iadera organizirao se prema principima rimske agrimenzure, a prostor agera, iako se od trenutka formiranja kontinuirano mijenjao djelovanjem ljudskih i prirodnih čimbenika, sačuvao je ostatke antičke centurijacije koji su vidljivi u današnjoj podjeli urbanog prostora grada izvan povijesne jezgre. Upravo valorizacijom održivosti rimskog sustava mjerenja zemljišta unutar suvremenoga cestovnoga gradskog sustava otvaraju se brojne mogućnosti za novu prepoznatljivost grada i njegove arheološke baštine.
Izrada projektnog prijedloga rezultat je dobre suradnje stručnjaka iz različitih znanstvenih područja. Uz izv. prof. dr. sc. Josipu Baraka Pericu s Odjela za arheologiju, u izradi su aktivno sudjelovali izv. prof. dr. sc. Ante Blaće s Odjela za geografiju, dipl. arh. Filipa Jurković Pešić, voditeljica Sveučilišne arheološke zbirke s Odjela za arheologiju, izv. prof. dr. sc. Franjo Pehar s Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru i prof. dr. sc. Gregory Zaro s Odjela za antropologiju i Instituta za klimatske promjene (University of Maine, USA).
ZADAR / ŽUPANIJA
Zadarski komorni orkestar 14. listopada u crkvi sv. Donata
Nakon nedavno održanog koncerta otvorenja sezone na kojem su nastupile sjajne hrvatske glazbenice svjetskih karijera, violočelistica Monika Leskovar i pijanistica Martina Filjak, Koncertni ured Zadar sezonu nastavlja prvim u nizu koncertom Zadarskog komornog orkestra koji će uskoro obilježiti 65 godina svog djelovanja.
U ponedjeljak, 14. 10. s početkom u 20 sati u crkvi sv. Donata Zadarski komorni orkestar nastupit će pod umjetničkim vodstvom čembalista Pava Mašića i uz solista i koncert-majstora Martina Krpana.
Na programu se nalaze četiri iznimno zanimljiva glazbena djela koja su ostavila značajan trag u povijesti glazbe. To su Koncert za violinu i gudače u E-duru, BWV 1042 koji je na glasu kao jedan od najpoznatijih violinskih koncerata Johanna Sebastiana Bacha, a kojeg je davne 1990. godine kao solistica izvela Maja Dešpalj na 30. Glazbenim večerima u Sv. Donatu. Zatim će biti izveden Koncert u g-molu za čembalo i gudače br. 7 BWV 1058, glazbeno djelo u koje je Bach po prvi puta uveo čembalo kao solistički instrument. Na barokni će se repertoar potom nadovezati Koncert za čembalo i gudače u D-duru koji je napisao Bachov najstariji sin, Wilhelm Friedemann Bach čiji je stil u odnosu na očev uznapredovao do novijeg tzv. galantnog, odnosno rokoko stila.
Zaključak koncerta biti će Dvostruki koncert u F-duru za violinu, čembalo i gudače Josepha Haydna, koji je u stilskom smislu u odnosu na oca i sina Bach učinio značajan iskorak prema klasicizmu.
Informacije o prodaji ulaznica i pretplata
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA SV. ŠIMU / U 17 sati blagoslov djece; u 19 sati svečano misno slavlje
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
PRIPREMITE SE NA VRIJEME / U srijedu bez vode četiri ulice u Zadru!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
OBAVIJEST IZ VODOVODA: Danas bez vode 11 ulica u Zadru! Provjerite popis…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
ZADRANI SLAVE SVOG ZAŠTITNIKA / Sutra je blagdan sv. Šime. Svečane mise u 11 i 19, blagoslov djece u 17 sati