magazin
OVOG PETKA: Koncert Dani Sun & The Moonshines na rivi u Petrčanima
Nova svestrana autorica na domaćoj glazbenoj sceni,vokalistica Dani Sun, okupila je vrhunski bend Moonshines i zajedno su stvorili jedinstveni plesni zvuk nošen ugodnim vibracijama kojeg možete poslušati sutra uživo u Petrčanima.
Moonshinere čine Toma Cukrov na klavijaturama i vokalu, Ante Juričev – Martinčev – Coto na basu, Ivan Ousenek – Juva na bubnjevima, Ante Antić – Double A na perkusijama i rap dionicama te Neven Cukrov na gitari ipratećem vokalu. Dani je s ovim talentiranim glazbenicima surađivala na snimanju albuma Step into Nirvana, kada se nakon dugogodišnje stanke ponovnookušala u skladanju novih tema za svoj drugi samostalni nosač zvuka, nastao u vrijeme lockdowna.
“Step into Nirvana nastao je iz čiste ljubavi i samim time predstavlja moju ljubav prema muzici, neuvjetovanu ljubav prema sebi i životu, kao i prema izvornoj, duhovnoj realnosti”, kaže Dani Sun koja autorski potpisuje svu glazbu na tom drugom samostalnom izdanju.
Dani Sun u pratnji Moonshinesa možete poslušati na rivi u Petrčanima sutra, u petak 2. kolovoza s početkom u 21 sat i besplatan ulaz.
magazin
KREĆE SEZONA GRIJANJA / Stručnjak otkriva kako osjetno uštedjeti na računima
Sezona grijanja je pred vratima, a iz Vlade su proteklog tjedna stigle najave o povećanju cijena energenata od 10 do 15 posto. Samo je jedan zakonski mogući način da se osjetno uštedi na računima, ističe vodeći stručnjak za komunalne i stambene teme u Hrvatskoj.
Sezona grijanja je pred vratima, a iz Vlade su proteklog tjedna stigle najave o povećanju cijena energenata od 10 do 15 posto. Pritom je ministar financija Marko Primorac najavio i smanjenje subvencija za građane za struju i plin kako bi se smanjili negativni učinci u državnom proračunu.
Ugradite razdjelnike, u suprotnom – kazne
Drugim riječima, jesen i zima koje su pred hrvatskim građanima nikad neće biti skuplja i mnogi se građani, naročito umirovljenici i studenti, pitaju kako će uz ionako mala primanja podnijeti novo poskupljenje režija, piše Poslovni.
Zanimljivo je i da se paralelno s najavama o poskupljenju energenata u Zagrebu početkom tjedna dogodila bizarna situacija u četvrti Savica. Naime, tamo je građane u poštanskim sandučićima dočekala poruka o potrebi zamjene razdjelnika topline pod prijetnjom kazne više od 6.000 eura.
“S obzirom na to da ste u cijeloj zgradi ugradili razdjelnike 2014. godine, a istima ističe valjanost baterije prema Zakonu o tržištu toplinske energije, dužni ste zamijeniti, odnosno postaviti nove, kako bi ih se moglo pravilno i točno očitavati. Baterije kao takve nije moguće mijenjati, nego se mijenja cijeli razdjelnik. Ako to ne učinite, primijenit će se čl. 50 istog Zakona koji propisuje kaznu za fizičku osobu u visini od 1327,23 do 6636,14 eura”, istaknula je u svojoj poruci zagrebačka tvrtka Plinoservis Kuzman specijalizirana za sustave grijanja.
Sporni uređaji
Unatoč dokazima da su razdjelnici neisplativi, svi će ih morati ugraditi
Radi li se samo o pukom zastrašivanju građana bez osnove ili legitimnoj obavijesti? Mogu li razdjelnici uopće donijeti uštede ili se radi o udaru na građene?
O toj temi pričali smo sa Zdravkom Vladanovićem, predsjednikom Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba, diplomiranim pravnikom i vodećim stručnjakom koji u Zagrebu godinama slovi za osobu duboko involviranu u komunalna i stanarska pitanja, a koji je zbog prirode posla u svakodnevnoj komunikaciji s brojnim građana koji stanuju u višestambenim zgradama.
Vladanović kaže kako je zbog geopolitičke situacije u Europi bilo logično očekivati poskupljenje energenata kao i postupno smanjenje subvencija.
“Trendovi poskupljenja energenata vladaju u velikom dijelu Europe, tržište je još uvijek uvelike poremećeno uslijed pandemije koronavirusa te ratom u Ukrajini. Realnost je nažalost takva i bilo kakav oblik Vladinih subvencija prema građanima sada je dobrodošao, ali ni to neće i ne može trajati vječno. Stoga će se građani naprosto trebati prilagoditi i iskoristiti sve zakonske mogućnosti koje im stoje na raspolaganju”, tvrdi Vladanović.
Obavijest o razdjelnicima nije primjerena
Kad je riječ o zakonskim regulativama i mogućnostima Vladanović se osvrnuo upravo na razdjelnike koji se ugrađuju na radijatore kazavši kako su oni regulirani Zakonom o tržištu toplinske energije. To, kaže, dijelom objašnjava poruku koju su Zagrepčani dobili u svojim poštanskim sandučićima.
“Poruka koju su građani ovih dana dobili u sandučićima nije primjerena jer je bazirana na strahu i nekoj vrsti prijetnje iako ima pravno uporište. Zamjena baterija odnosno ugradnja novih razdjelnika nakon 10 godina uopće nije regulirana zakonom, ali jest ugovorom između ovlaštene tvrtke i krajnjeg kupca. Koliko znam krajnji kupci obvezali su se na to, a cijena promjena baterije i cijena razdjelnika faktički su jednake tako da tu ne proizlazi nikakva šteta za krajnje korisnike”.
Ipak Spomenuti zakon o tržištu toplinske energije važan je za građane i to u člancima 33. i 50. st 2., a što je kod medijskih napisa o slučaju sa Savice potvrdilo i Ministarstvo gospodarstva. Vladanović kaže kako većina građana još uvijek nema svijest o tom zakonu i obvezama odnosno sankcijama koje iz njega proizlaze, prenosi Poslovni.
“U tim člancima propisana je obveza svih vlasnika samostalnih uporabnih cjelina u zgradi ugraditi uređaje za lokalnu razdiobu isporučene toplinske energije odnosne razdjelnike. Također, isti zakon propisuje i kazne od 1.500 do oko 6.000 eura za krajnje vlasnike koji tako ne postupe”, ističe Vladanović.
Dvojako značenje razdjelnika
Vladanović tvrdi da je ugradnja razdjelnika trenutno jedino legitimno i zakonski moguće rješenje kojim je moguće iz perspektive potrošača doskočiti višim računima.
“Ugradnja razdjelnika u dijelu javnosti svojevremeno je negativno dočekana i smatrana je nekom vrstom nameta, a to nije točno. Naime, manji dio građana je smatrao da će ugradnjom razdjelnika jednostavno prestati plaćati račune ili da će oni biti nezamislivo jeftini. Naravno da to nije istina. Istina je da računi mogu biti dosta jeftiniji. Treba znati da razdjelnici imaju dvojako značenje.
Prvo je ušteda energije, a drugo racionalizacija troškova. Zgrade i stanovi koji nemaju ugrađene razdjelnike praktično plaćaju račune po korektivnom faktoru i koeficijentu 2. To u prijevodu znači da će vlasnik stana koji nije ugradio razdjelnike plaćati znatno skuplje račune za grijanje nego onaj vlasnik stana koji se odlučio na ugradnju razdjelnika. To je objektivna činjenica”, govori Vladanović ističući kako računi za grijanje uz razdjelnike mogu biti i do 25 posto jeftiniji.
Poanta je, tvrdi Vladanović, u tome što u slučaju ugrađenog razdjelnika vlasnik stana u svakom trenutku svoju potrošnju ima pod kontrolom i plaća račun sukladno svojoj stvarnoj potrošnji bez ikakvih koeficijenata, umnožaka i podjela.
“Kada se razgovara na ovu osjetljivu temu, građani uglavnom u prvi plan stavljaju vlastite financijske interese i pri tome samo u tragovima razmišljaju o općem dobru na kojem se u osnovi zasniva ideja o energetskoj učinkovitosti. To je prije svega posljedica neinformiranosti građana, a odgovornost za takvo stanje u hrvatskom društvu uglavnom leži na nositeljima vlasti koji nisu shvatili da s građanima treba komunicirati i izvan izbornih ciklusa”, ističe predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba Zdravko Vladanović.
magazin
Pet namirnica koje trebamo držati u hladnjaku, a da to i ne znamo
Neke namirnice brže se pokvare ako ih čuvamo u kuhinjskim ormarićima na sobnoj temperaturi. Drugima se pak značajno produži rok trajanja ako ih držimo u hladnjaku. Evo koje biste namirnice trebali staviti u hladnjak (i zamrzivač).
Brašno
Iako ga obično držimo u smočnici, brašno bi se nakon kupovine trebalo pohraniti u zamrzivaču na 48 sati kako bi se uništila sva eventualna jajašca nametnika u njemu. Nakon toga brašno se treba pohraniti u čistu, suhu i hermetički zatvorenu kutiju na tamno i hladno mjesto. Ako kutiju ostavite u hladnjaku, produžit ćete mu rok trajanja.
Neke vrste ulja
Jestiva ulja treba čuvati na hladnim i mračnim mjestima, odnosno podalje od izvora topline i svjetlosti. I dok se ništa neće dogoditi ako klasična biljna ulja od suncokreta ili maslina držite u smočnici, u hladnjak biste trebali pohraniti “osjetljivija” ulja poput onih od avokada, sjemenki grožđa, lješnjaka, sezama ili tartufa. Ista ulja poželjno je staviti u hladnjak nakon otvaranja jer ćete tako produžiti rok trajanja tih namirnica.
Sušeno voće
Istraživanja su pokazala da sušeno voće poput grožđica, breskvi ili šljiva ima rok trajanja od šest mjeseci do godine dana. To se vrijeme udvostručuje ako ih držite u hladnjaku.
Lanene i konopljine sjemenke
Lanene i konopljine sjemenke odličan su (biljni) izvor omega-3 masnih kiselina, koje se nalaze na jelovniku osoba koje ne konzumiraju hranu životinjskog porijekla. Riječ je o namirnicama koje su podložne brzom kvarenju. Upravo zato trebali biste ih držati u hladnjaku.
Kupovne tortilje
Kupovne tortilje možete držati na sobnoj temperaturi i koristiti ih do datuma naznačenog na pakiranju. Ipak, to se vrijeme utrostručuje ako ih pohranite u hladnjaku, piše punkufer.
magazin
Znanstvenici tvrde da ste mudri ako imate ovih sedam osobina
Što je zapravo mudrost? Prema definiciji, opisuje se kao kvaliteta iskustva, znanja i dobrog rasuđivanja.
Prema istraživanju, mudrost se zapravo sastoji od sedam osobina:
1. Samorefleksija – To znači da slušate svoj unutarnji glas.
2. Prosocijalno ponašanje – Imate empatiju i suosjećanje, odnosno važno vam je kako se ljudi oko vas osjećaju, piše Krstarica.
3. Kontrola emocija – Ne paničarite odmah, promislite o vlastitoj reakciji, ali i kontrolirate svoju tugu.
4. Prihvaćanje tuđih mišljenja – Prihvaćate ne samo da drugi imaju različita mišljenja, nego i znate da je svačija perspektiva različita.
5. Odlučnost – Ova kvaliteta je presudna kada trebate donijeti odluke koje se tiču vas i vaše okoline.
6. Korisni savjeti – Ne gubite vrijeme na beskorisne savjete, već samo na one koji su valjani i za koje znate da će nekome pomoći.
7. Duhovnost – Ova kvaliteta je nužna za razumijevanje svijeta i otvaranje ideja koje u početku nisu jasne, ali mudri ljudi znaju kako im pomoći.
-
Hrvatska3 dana prije
Na snazi upozorenja u Njemačkoj i Sloveniji! Prijete poplave i snijeg. Kada oluja stiže u Hrvatsku?
-
magazin3 dana prije
Koliko šalica kava dnevno može ugroziti zdravlje?
-
magazin3 dana prije
Druga polovica rujna donijet će ogromne promjene u živote ovih pet horoskopskih znakova
-
magazin3 dana prije
Horoskop za 11. rujna 2024.