Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

DVA NOVA VRHUNSKA APARATA ZA NEONATOLOGIJU / OB Zadar nabavila novi UZV uređaj i tehnološku “zvijer” – najsuvremeniji neonatološki respirator!

Objavljeno

-

Ukupno 114.862,50 eura vlastitih sredstava uložila je Opća bolnica Zadar u kupnju dva iznimno značajna aparata za potrebe Odjela za neonatologiju. Vrhunski UZV uređaj iz obitelji GE Health Care, Logiq P10, odnedavno „stanuje“ na Odjelu koji skrbi o našim najmlađim pacijentima. Primarno služi za obavljanje ultrazvučnog pregleda mozga novorođenčeta, no može se koristiti i za ultrazvučne preglede abdomena te u hitnim stanjima i za preglede srca. U perspektivi Odjela za neonatologiju, a upravo zahvaljujući naprednoj dijagnostici koju ovaj UZV uređaj omogućuje, jest i obavljanje ultrazvučnog probira na razvojne anomalije kukova novorođenčadi prije otpusta iz bolnice.

Logiq P10 ima i dodatne funkcije, poput color dopplera i power dopplera, koje mogu mjeriti i protoke kroz arterije i vene. Uvođenje ovih pretraga, baš kao i ultrazvučnog probira na razvojne anomalije kukova, podrazumijeva prethodnu edukaciju naših liječnika, čemu se u budućnosti nada voditelj Odjela za neonatologiju prim.dr.sc.Darjan Kardum, dr.med.

Na njegov je Odjel stigla i jedna prava „zvijer“, dakako u onom tehnološkom smislu. Dräger Babylog VN800 najsuvremeniji je neonatološki respirator koji se koristi u europskim zemljama. Pruža svu moguću respiratornu potporu životno ugroženoj novorođenčadi; od neinvazivne, pa do svih vrsta invazivne. Našim će neonatolozima pomoći u akutnom zbrinjavanju novorođenčadi, a u perspektivi i u dugoročnom liječenju djece s respiratornim problemima.

Pozitivne su ovo vijesti sa zadarske Neonatologije koje će sasvim sigurno obradovati sve buduće roditelje. Zadovoljan je i dr.Kardum stanjem na svom Odjelu. Ljeto, kaže, prolazi radno. Posla im zadaju i turisti koji u naš grad dođu odmoriti, a u svoju zemlju otputuju u pojačanom sastavu. Kroz srpanj je tako zabilježeno nekoliko poroda turistkinja. No, naša se Neonatologija pripremila za dugo radno ljeto tako da ih ništa ne može iznenaditi, a stignu i odmoriti. Zasluženo!

 

ZADAR / ŽUPANIJA

OSIGURAJTE SE NA VRIJEME / Evo kako u nedjelju rade trgovine i centri u Zadru…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca ove nedjelje u Zadru:

BAUHAUS:

zatvoreno

KAUFLAND:

zatvoreno

EUROSPIN:

zatvoreno

HEY PARK

zatvoreno

TOMMY

Put Stanova 46 – od 7 do 21

Bože Peričića 5 – od 8 do 14

KONZUM:

Put Pudarice 34 – od 7 do 20

A. Starčevića – od 7 do 13

LIDL:

Put Murvice – od 8 do 21

INTERSPAR

Bleiburških žrtava 18 – od 7 do 20

PLODINE

zatvoreno

SUPERNOVA:

zatvoreno

STUDENAC:

Put Vukića 1 – 07:00-21:00

Zrinsko Frankopanska 4 – 07:00-21:00

Ulica Antuna Dobronića 1 – 07:00-21:00

Ul. bana Josipa Jelačića 12A – 07:00-21:00

RIBOLA

Ulica Ivana Lucića 18 – od 7 do 21

PEVEX

zatvoreno

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEUČILIŠTE: Predavanje „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra“ 

Objavljeno

-

By

Sa Sveučilišta najava predavanja Josipe Baraka Perica „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra” koje će se održati u Multimedijalnoj dvorani na Novom kampusu, u utorak 15. listopada 2024. u 19 sati. Predavanje organiziraju Hrvatsko geografsko društvo – Zadar i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru.

 Josipa Baraka Perica diplomirala je 2001. na Filozofskom fakultetu u Zadru. Godine 2006. završila je trogodišnji specijalistički studij na Papinskom zavodu za kršćansku arheologiju u Rimu (Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana) na kojem je godine 2013. i doktorirala. Od 2006. zaposlena je na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru na kojem u zvanju izvanredne profesorice održava nastavu na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini studija. Članica je uredništva časopisa Archaeologia Adriatica i vijeća doktorskog studija Arheologija istočnog Jadrana. Suradnica je na trima projektima: MONACORALE – History and Archaeology of Monasteries and Ecclesiastical sites in the Eastern Adriatic (4th-12th c.) / Povijest i arheologija samostana i crkvenih lokaliteta na istočnoj obali Jadrana (od 4. do 12. stoljeća) (École française de Rome); GRIVA – Gradina svetog Ivana, izolirana točka otočnih dodira (Sveučilište u Zadru) i MeMori-Memento mori: antički svijet mrtvih podvelebitskog prostora (Sveučilište u Zadru). Nakon zaposlenja kao suradnica, zamjenica ili voditeljica sudjelovala je na nizu sustavnih arheoloških istraživanja i rekognosciranja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Znanstveno zanimanje usmjereno joj je prema starokršćanskoj arheologiji, kasnoantičkoj arheologiji, arheologiji arhitekture i arheologiji krajolika.

Zadar je kao vodeće liburnsko središte početkom 1. st. postao kolonija rimskih građana – Colonia Iulia Iader. Kolonija je kao upravna jedinica obuhvaćala grad unutar zidina, sa svim obilježjima urbanoga središta, ali i izvangradsko područje koje je bilo gospodarski temelj same kolonije – ager. Uobičajeno obilježje agera kolonije bila je centurijacija, odnosno podjela na centurije jednake veličine, koje su služile boljoj organizaciji prostora i lakšem upravljanju njime, ali i za određivanje vrijednosti zemljišta. Zadarski je ager uključivao maksimalni prostor plodne zemlje na kopnu i na otoku Ugljanu. Centurije su bile kanonskoga modula 710 x 710 m (20 aktusa), a kardi i dekumani bili su orijentirani uz liniju obale, slijedeći geomorfologiju terena i oblikujući mrežu koja je opstala do danas.

Agrarni pejzaž Iadera organizirao se prema principima rimske agrimenzure, a prostor agera, iako se od trenutka formiranja kontinuirano mijenjao djelovanjem ljudskih i prirodnih čimbenika, sačuvao je ostatke antičke centurijacije koji su vidljivi u današnjoj podjeli urbanog prostora grada izvan povijesne jezgre. Upravo valorizacijom održivosti rimskog sustava mjerenja zemljišta unutar suvremenoga cestovnoga gradskog sustava otvaraju se brojne mogućnosti za novu prepoznatljivost grada i njegove arheološke baštine.

Izrada projektnog prijedloga rezultat je dobre suradnje stručnjaka iz različitih znanstvenih područja. Uz izv. prof. dr. sc. Josipu Baraka Pericu s Odjela za arheologiju, u izradi su aktivno sudjelovali izv. prof. dr. sc. Ante Blaće s Odjela za geografiju, dipl. arh. Filipa Jurković Pešić, voditeljica Sveučilišne arheološke zbirke s Odjela za arheologiju, izv. prof. dr. sc. Franjo Pehar s Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru i prof. dr. sc. Gregory Zaro s Odjela za antropologiju i Instituta za klimatske promjene (University of Maine, USA).

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarski komorni orkestar 14. listopada u crkvi sv. Donata

Objavljeno

-

By

Monika Leskovar i Martina FIljak u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru / Foto: Željko Karavida

Nakon nedavno održanog koncerta otvorenja sezone na kojem su nastupile sjajne hrvatske glazbenice svjetskih karijera, violočelistica Monika Leskovar i pijanistica Martina Filjak, Koncertni ured Zadar sezonu nastavlja prvim u nizu koncertom Zadarskog komornog orkestra koji će uskoro obilježiti 65 godina svog djelovanja.

U ponedjeljak, 14. 10. s početkom u 20 sati u crkvi sv. Donata Zadarski komorni orkestar nastupit će pod umjetničkim vodstvom čembalista Pava Mašića i uz solista i koncert-majstora Martina Krpana.

Na programu se nalaze četiri iznimno zanimljiva glazbena djela koja su ostavila značajan trag u povijesti glazbe. To su Koncert za violinu i gudače u E-duru, BWV 1042 koji je na glasu kao jedan od najpoznatijih violinskih koncerata Johanna Sebastiana Bacha, a kojeg je davne 1990. godine kao solistica izvela Maja Dešpalj na 30. Glazbenim večerima u Sv. Donatu. Zatim će biti izveden Koncert u g-molu za čembalo i gudače br. 7 BWV 1058, glazbeno djelo u koje je Bach po prvi puta uveo čembalo kao solistički instrument. Na barokni će se repertoar potom nadovezati Koncert za čembalo i gudače u D-duru koji je napisao Bachov najstariji sin, Wilhelm Friedemann Bach čiji je stil u odnosu na očev uznapredovao do novijeg tzv. galantnog, odnosno rokoko stila.

Zaključak koncerta biti će Dvostruki koncert u F-duru za violinu, čembalo i gudače Josepha Haydna, koji je u stilskom smislu u odnosu na oca i sina Bach učinio značajan iskorak prema klasicizmu.

Informacije o prodaji ulaznica i pretplata

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu