Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Svečano obilježen Dan OŠ Jurja Barakovića u Ražancu

Objavljeno

-

U petak, 2. lipnja 2023., svečano je obilježen Dan škole u OŠ Jurja Barakovića, Ražanac. Dan škole posvećen je obilježavanju Dana državnosti Republike Hrvatske. Dan ranije, 1. lipnja 2023., položeno je  cvijeće za sve drage pokojne koji su dali život za Domovinu. Na Dan škole održana je svečana sjednica, a zatim je uslijedio kulturno-umjetnički program kojemu su prisustvovali učenici, učitelji, roditelji i dragi gosti, predstavnici Općine Ražanac, Zadarske županije, svećenici naših Župa i ravnatelji odgojno-obrazovnih ustanova Zadarske županije.

Tijekom bogatog kulturno-umjetničkog programa predstavljena je land art aktivnost učenika s učiteljem likovne kulture Borisom Cikačem. Predstavljen je i školski projekt u sklopu kojega je tiskana knjiga “Ražanačko blago” (mentori Lidija Rudić, Gita Negro, Dijana Jurjević, Frane Potočnjak) i dokumentarni filmovi “Ribar Frane”, “Večera s oceke” i “Ribar plete mrižu svoju” (mentori Marta Bonato, Irena Miočić, Marija Prović, Ena Bošković, Jasna Kostović i Radojka Jović).

Ravnateljica Vesna Drmić podijelila je pohvalnice, zahvalnice i nagrade najuspješnijim učenicima i njihovim mentorima. Učenik Jakov Barać sudjelovao je na državnom natjecanju “Sigurno u prometu” (mentorica Ana Čolak), na državnoj razini natjecanja u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda 2023.“ sudjelovala je učenica Jeanine Matija Coldeboeuf (mentorice Lidija Rudić, Gita Negro, Danijela Petani), na završnoj smotri nacionalnog projekta “Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige” sudjelovala je učenica Mia Jelinić (mentorice Danijela Petani i Lidija Rudić), školska klapa “Škalinice” sudjelovala je na 13. festivalu dječjih klapa (mentorica Ivana Buljat), naši učenici Petra Beretin, Roza Zubčić, Josip Lovrić i Marcela Miletić postigli su rezultate među 10 % najboljih na državnoj razini na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja “Dabar” (mentorice Marina Marić i Snježana Fain), učenica Nika Vranković postigla je rezultat među 10% najboljih na državnoj razini na međunarodnom matematičkom natjecanju “Klokan bez granica” (mentorica Jasna Kostović), a učenica Roza Zubčić pobijedila je na literarnom natječaju međunarodnog karaktera povodom obilježavanja Dana europske baštine 2022. (mentorica Lidija Rudić). Učenici su sudjelovali na raznim županijskim natjecanjima znanja i smotrama. Učenicama generacije proglašene su  učenice Mia Gruban i Petra Jović  zbog odličnog uspjeha, rada, truda i zalaganja.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ISKORISTITE KRATKU SUNČANU EPIZODU / Nova runda kiše stiže već u noći na utorak. Donosimo novu 7-dnevnu prognozu…

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Jutros umjereno do pretežno oblačno mjestimice uz slab snijeg, na moru kišu, a u Dalmaciji su prema otocima lokalno mogući pljuskovi i grmljavina. Zatim postupni prestanak oborine i razvedravanje sa zapada, pa će popodne biti većinom sunčano. Vjetar slab, na istoku i umjeren sjeverozapadni, u gorskim krajevima sjeveroistočni. Na Jadranu umjerena i jaka bura, na udare olujna, a podno Velebita i orkanska. Najviša dnevna temperatura zraka od 1 do 6, na Jadranu između 9 i 15 °C.

U ponedjeljak ujutro većinom sunčano i hladno, ponegdje u unutrašnjosti moguća magla. Zatim postupno naoblačenje sa zapada. U noći na utorak će na sjevernom Jadranu padati kiša, a u Gorskoj Hrvatskoj i snijeg. Vjetar slab, na istoku umjeren jugoistočni. Na Jadranu umjerena i jaka bura u slabljenju i okretanju na jugo i južni vjetar, najprije na sjeveru. Najniža jutarnja temperatura od -7 od -2, na moru od -1 do 5 °C. Najviša dnevna od 1 do 5, na Jadranu od 8 do 12 °C.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenljivo, na kopnu i pretežno oblačno, u utorak i srijedu povremeno kiša, u unutrašnjosti i susnježica te snijeg. U ponedjeljak na kopnu umjeren južni vjetar, u Slavoniji jugoistočni, a u srijedu ponegdje sjeverni i sjeveroistočni. Na moru će bura u ponedjeljak prolazno oslabjeti i okrenuti na jugo, u utorak ponegdje i jako. Jutarnja temperatura u porastu, a dnevna bez znatnije promjene.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

JUTRO NA CESTAMA / U unutrašnjosti snijeg, uz more jaka bura. Ograničenje brzine na A1

Objavljeno

-

By

Kolnici su mjestimice mokri i skliski, a snijeg mjestimice pada na cestama u unutrašnjosti, javlja HAK ovog jutra. Zbog niskih temperatura na cestama u unutrašnjosti moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima.

U priobalju puše jak vjetar, ponegdje s olujnim udarima.

“Pozivamo vozače da brzinu i način vožnje prilagode uvjetima na cestama, pripaze na sigurnosnu udaljenost između vozila i ne kreću na put bez zimske opreme”, dodaju iz HAK-a.

Zbog olujnog vjetra i zimskih uvjeta teretna vozila s priključnim vozilom trenutačno ne mogu proći iz smjera unutrašnjosti prema Rijeci i obratno. Vozila se isključuju na odmorištu Vukova Gorica u smjeru Rijeke i prije čvora Kikovica u smjeru Zagreba.

Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama te za vozila bez odgovarajuće zimske opreme:

– u Lici:

DC1 Ondić-Gračac;

DC23 Žuta Lokva-Senj;

DC25 Lički Osik – Karlobag;

ŽC5217 Dobroselo-Mazin-Bruvno;

sve lokalne i županijske ceste na području Korenice.

Zbog vjetra:

– samo za osobna vozila otvorena je:

  • Jadranska magistrala (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene.

– zabrana za autobuse na kat, vozila s priključnim vozilom i motocikle (I. skupinu vozila):

autocesti A7 između čvorova Rijeka istok i Šmrika.

Jadranska magistrala (DC8) između Bakra i Novog Vinodolskog;

DC99 čvor Križišće-Križišće;

LC58107 Kraljevica-čvor Križišće.

– zabrana za autobuse na kat, vozila s priključnim vozilom, motocikle, dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupinu vozila):

Jadranska magistrala (DC8) između Novog Vinodolskog i Karlobaga.

Na dionici autoceste A1 između vijadukta Božići i tunela Sv. Rok vozi se uz ograničenje brzine od 60 km/h zbog jakog vjetra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

MJEŠTANI STRAHUJU OD OPOMENA / U Privlaci poštari već neko vrijeme ne raznose poštu, računi se gomilaju

Objavljeno

-

By

U Privlaci poštari već neko vrijeme ne raznose poštu. Poštari su na bolovanju, a njihove zamjene muku muče s pronalaženjem adresa, piše HRT. Gomilaju se računi, mještani strahuju od opomena jer obveze nisu podmirili na vrijeme…

Mještani općine Privlaka, mjesecima na kućnom pragu iščekuju poštara. No, njega ni za lijek…

Pošta kasni mjesecima, opomene za neplaćene račune pristižu, a mještani su ogorčeni. 

– Meni deveti, deseti mjesec nije došao za telefon. Ne samo meni, svima, tako da se svi žale. Sve kasni, svaki račun i svaka pošta kasni. Nema poštara, malo ne rade, malo tako, nema plaće jake, kaže Milka Zorić.

– Je, kasni, kasni, kažu ljudi da kasni. Ima problema s tom poštom, netko dobije, netko ne dobije, ne znam, kaže Ante Kolanović.

Neispravne adrese ili nedovoljno istaknuti kućni brojevi problemi su s kojima se susreću poštari na zamjeni.

– Svima kasni, navodno se ovaj bivši poštar razbolio i ovi što su na zamjeni niti znaju ulice, nije im za zamjeriti. Samo već dugo, dugo to kasni pa se to previše skupilo. Ljudi se boje kad dođe za struju pa ne platiš na vrijeme… Kod nas ništa ne štima, pa što bi štimala i pošta, kaže Neda Vojvoda.

Iz Hrvatske pošte obratili su se službenim priopćenjem.

– Stalni poštar koji dostavlja na području Privlake trenutno je odsutan zbog bolovanja. Umjesto njega pošiljke dostavljaju dvojica zamjenskih poštara koji se teško snalaze na terenu na kojemu se nalazi mnogo neispravno navedenih adresa. Iz navedenog razloga sve pošiljke za koje se ne može pronaći primatelj vraćaju se pošiljatelju, navode.

Privlačani se nadaju kako će se ova, za njih, prilično neugodna situacija riješiti što prije. Dotada žive u neizvjesnosti hoće li im zbog dugova uslijediti ovrha ili isključenje. 

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu