Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO/VIDEO Obilježen Dan bibinjskih branitelja i obljetnica oslobođenja brda Križ

Objavljeno

-

Foto: Leo Banić

Bibinjci su ponosno obilježili Dan bibinjskih branitelja. Više od 850 mještana sudjelovalo je u Domovinskom ratu. Svoj su život za Hrvatsku dali Franko Lisica, Alfredo Lisica, Dragan Lisica Taka, Zvonimir Sikirić i Mladen Bugarija Cuki. Svečanost obilježavanja Dana bibinjskih branitelja započela je polaganjem vijenaca i molitvom za sve poginule branitelje kod centralnog križa na groblju Sasavac u Bibinjama.

–          Vi ste kada je bilo najteže bili spremni žrtvovati svoje živote, u teškim i neravnopravnim uvjetima, kako bi svi mi danas bili ovdje na ovom povijesnom mjestu, našem simbolu pobjede. Izražavam zahvalnost svim hrvatskim braniteljima, veliko hvala svim našim braniteljima koji su dali svoj život za našu domovinu – rekao je u kratkom govoru općinski načelnik Šime Sekula.

Svijeće i vijence pored općinskog načelnika položili su i sudionici akcije Jaguar, Vlado Fuzul i Ante Delija koji su i podigli hrvatsku trobojnicu na brdu Križ. Prisjećanje na pobjedu u ratu, kao i na akciju Jaguar nastavljeno je uz prigodni domjenak. Dan bibinjskih branitelja tako je prilika za druženje i prisjećanje na teške dane provedene u ratu i prilika da se slavna prošlost ne zaboravi. Podsjetimo, operacijom Jaguar koja je započela 17. svibnja 1992., oslobođeno je Brdo Križ, koje je bilo važno uporište srpskih snaga jer su imali Zadar na ˝dlanu˝. Bibinje, Zadar i sva okolna mjesta odahnula su osvajanjem tog snažnog neprijateljskog uporišta. 

 

ZADAR / ŽUPANIJA

ČESTITKE IZ ZADARSKE BOLNICE: Prof. dr. sc. Tatjana Šimurina u Singapuru na najznačajnijem anesteziološkom kongresu

Objavljeno

-

By

Iz dalekog Singapura vratila se prof. prim. dr. sc. Tatjana Šimurina, dr. med., specijalist anesteziologije i reanimatologije, uži specijalist intenzivne medicine. Ondje je, pod okriljem Svjetske federacije anestezioloških društava (WFSA), kojoj pripada i Hrvatsko društvo za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu (HDARIM), od 3. do 7. ožujka 2024. godine održan 18. Svjetski kongres anesteziologa.

Ovaj najznačajniji i najveći anesteziološki kongres, često neformalno nazivan anesteziološkom olimpijadom, jer se održava u godini Olimpijskih igara, okupio je sudionike iz 142 zemlje sa svih kontinenata. Prof. prim. dr. sc. Tatjana Šimurina, po treći je put, nakon 16th WCA 2016 u Hong Kongu i virtualnog kongresa 17th WCA 2021 u Pragu, bila član Organizacijskog odbora za perioperacijsku i dnevnu anesteziju, pozvani predavač i poster moderator. Predsjedavala je debatom „za“ i „protiv“ na temu „Monitoring neuromišićne blokade i reverzija“ u kojoj su sudjelovali svjetski priznati stručnjaci te istaknuti znanstvenici; prof. dr. Boris Mraović (University of Missouri), prof. dr. Kumar Belani (University of Minnesota) i prof. dr. Girish Joshi (University of Texas).

Prof. dr.sc. Tatjana Šimurina prezentirala je OB Zadar i moderna postignuća hrvatske anesteziologije kao predstavnica Hrvatske u Europskom društvu za anesteziologiju i intenzivnu medicinu kroz aktivno sudjelovanje u organizaciji, predsjedavanjem i pozvanim predavanjima na europskom kongresu Euroanaesthesia (EA 2019. u Beču, virtualna EA 2020.Barcelona, virtualna EA 2021.München i EA 2023. u Glasgowu).

Čestitamo prof.dr.sc. Šimurini na velikom priznanju te joj zahvaljujemo na uspješnoj prezentaciji naše ustanove, stoji u objavi iz OB Zadar.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

DANI HRVATSKOG JEZIKA / Predavanje akademkinje Dubravke Oraić Tolić: “Zašto je Matoš aktualan i danas?” 

Objavljeno

-

By

Uz Dane hrvatskoga jezika 2024. godine, Ogranak Matice hrvatske u Zadru priređuje predavanje akademkinje Dubravke Oraić Tolić: „Zašto je Matoš aktualan i danas?”. Predavanje će se održati u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Zadru, na adresi Don Ive Prodana 1, u četvrtak 21. ožujka, s početkom u 18:00.

  U spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika svake se godine obilježavaju  Dani hrvatskoga jezika. Deklaracija je nastajala i potpisivana u Matici hrvatskoj u Zagrebu, od 11. do 17. ožujka 1967.  Trideset godina kasnije, 28. veljače 1997., Zastupnički dom Državnoga sabora RH donio je Odluku o proglašenju spomen-tjedna Dani hrvatskoga jezika, u spomen na Deklaraciju iz 1967, a u svrhu promicanja, njegovanja te razvijanja kulture i čistoće hrvatskoga jezika u javnoj uporabi. Zamisao o održavanju Dana hrvatskoga jezika dao je pokojni akademik Ivo Frangeš na Matoševim danima u Tovarniku 1989. Ove godine posebno ističemo svoju radost i ponos što je na inicijativu Matice hrvatske Hrvatski sabor 26. siječnja 2024. donio  Zakon o hrvatskom jeziku, čime je Republika Hrvatska  stala uz bok europskih zemalja koje se svojim nacionalnim zakonodavstvom skrbe o vlastitu jeziku. Time se nakon desetljeća iščekivanja napokon ostvario san mnogih generacija hrvatskih domoljuba.

   Akademkinja Dubravka Oraić Tolić, književna je teoretičarka, pjesnikinja, esejistica i prevoditeljica. Za svoj rad primila je brojna priznanja, između ostaloga i Državnu nagradu za životno djelo u području humanističkih znanosti za 2012. godinu i Nagradu HAZU 2013. za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj u području književnosti za knjigu Akademsko pismo. Redovita je članica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 2014. godine u Razredu za književnost. Potpredsjednica je Matice hrvatske (od 2018), kao prva žena u povijesti te institucije izabrana na tu dužnost.

    Kao istaknuta kroatistica napisala je osobito poticajne radove o Antunu Gustavu Matošu, objedinjene u knjizi Čitanja Matoša. U svojim interpretacijama Matoševih djela Dubravka  Oraić Tolić pomiče analitički interes s teksta na kontekst, na društvene i kulturalne probleme i varijable, dok se rasprave pozicioniraju u interdisciplinarnom području.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Zadarski HGSS spasio psa s litice

Objavljeno

-

By

foto: HGSS

Dežurni spašavatelj Stanice Zadar, 17. ožujka u 17:00 zaprima poziv osobe s informacijom da na maloj polici u starom rudniku stoji pas koji ne može samostalno izaći iz jame.

Ekipe kreću prema lokaciji iz nekoliko smjerova (Karin, Bibinje, Zadar, Starigrad). Dolaskom prvih spašavatelja na teren (17:57) izrađuju se sidrišta i priprema linija za izvlačenje.

Pas se nalazio na 70-ak metara ispod površine na uskoj polici. Dva spašavatelja spuštena su dvostrukim užetom do psa, nakon zbrinjavanja i pakiranja u „pelenu“ započelo je izvlačenje. Bez većih poteškoća spašavatelji i pas izvučeni su iz jame u 20:30.

Pas je zadržan do jutra i nakon toga odveden u zadarski azil radi utvrđivanja vlasništva očitanjem čipa i veterinarskog pregleda.

Akcija je završila u 21:00 povratkom svih spašavatelja kućama.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu