Hrvatska
PROCURILI PLANOVI STOŽERA Odgađa se uvođenje obaveznih covid-potvrda u zdravstvu i socijali? Otkrivena je i odluka o mjerama od 1. listopada
Petak, 1. listopada, bio je datum od kojeg je na snagu trebala stupiti odluka o obaveznim covid potvrdama ili negativnom testu za sve zaposlene u zdravstvenom sustavu, kao i u sustavu socijalne skrbi. No, Jutarnji list doznaje da ta odluka neće stupiti na snagu 1. listopada, već najranije u ponedjeljak, 4. listopada.
Tome je tako, kako doznaju, zbog toga što resorna ministarstva nisu dovoljno detaljno razradila upute za ustanove na koje se spomenuta obveza odnosi, a pogotovo što se tiče penalizacije onih koji nisu cijepljeni i nisu preboljeli covid, a odbijaju se cijepiti. Iako je bilo najavljeno, ali i u nacrtu uputa o postupanju naglašeno, da će se u takvim slučajevima zaposlenici voditi kao da nisu došli na posao, nije jasno što će biti u slučaju ukoliko osoba više puta odbije testiranje.
A čini se i to da se Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike ne mogu usuglasiti. Dok je tako poznato da će se covid-potvrde, što se tiče ustanova u ingerenciji Ministarstva zdravstva, odnositi na sve zaposlene u sustavu, one koje rade u krugu bolnice, a zaposlenici su drugih tvrtki (pekarnice, trgovine, ugostiteljski objekti), pacijente, ali i studente i predavače koji dolaze u bolnice, o primjeni covid-potvrda u socijali gotovo ništa nije poznato.
Premda se govorilo da će se odluka odnositi na zaposlene i na korisnike, postavlja se pitanje što s posjetiteljima koji dolaze članovima svojih obitelji koji su korisnici domova. Također, iz zdravstvenih su ustanova rekli da će brigu o provjeri covid-potvrda voditi glavne sestre odjela, no za socijalu ni taj dio nije jasan.
Iz Ministarstva rada i socijalne politike za Jutarnji su kazali da je sve spremno te da se čeka odluka Stožera. Iz Sindikata zaposlenika u socijalnoj skrbi pak smatraju da se resorno ministarstvo ponaša neodgovorno, ističući da sve što znaju – znaju upravo iz medija.
“Nitko nam se nije obratio tako da nemamo ni jednu službenu informaciju. Uvođenje covid-potvrde zapravo je još na razini ‘rekla-kazala’ s obzirom na to da nemamo informaciju ni na koga se odnosi ni pod kojim uvjetima”, rekla je za Jutarnji Jadranka Dimić, predsjednica Sindikata.
“Bilo kakva penalizacija ne dolazi u obzir, odnosno mi smo protivnici toga. Kako ne znamo detalje, još ne možemo ni govoriti o aktivnostima koje pripremamo. Uskoro ćemo imati sastanak, anketirat ćemo članstvo, a onda ćemo, bude li penalizacija, poduzeti sve moguće akcije koje nam dozvoli zakon”, poručila je Dimić koja govori da testiranje zaposlenih u socijali nije novost te da se oni redovno testiraju i kad se vraćaju s godišnjeg ili s bolovanja.
Osim odluke o obaveznim covid-potvrdama, Nacionalni stožer Civilne zaštite od 1. listopada mora donijeti i nove mjere koje se vežu uz suzbijanje epidemije koronavirusa, a Jutarnji neslužbeno doznaje da će se postojeće mjere produljiti.
Dakle, prema trenutnim informacijama od petka ne bi trebalo doći do novih popuštanja, ali niti dodatnih pooštravanja mjera.
Hrvatska
Butković uoči sjednice Odbora o Jadroliniji: Jedan od razloga zašto nisam dao stavku je to što tražim istinu
Ministar Oleg Butković došao je na sjednicu saborskog Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu koja je sazvana zbog situacije u Jadroliniji. Ministar kaže kako je obveza i dužnost doći na današnju sjednicu Odbora te da će razgovarati o svemu što zanima saborske zastupnike.
Na pitanje je li zabrinut zbog svega što se dogodilo, Butković kaže kako je smrt tri mornara velika tragedija. “Kao što stalno govorim, istrage traju. Sve nas zanima, vidjet ćemo kad istrage budu gotove, i moći razgovarati o odgovornosti. Naravno da me zanima”, kaže. Butković kaže i kako je u svakodnevnom konaktu s predsjednikom uprave Jadrolinije. “Današnji Odbor neće dati odgovore na pitanja što se dogodilo, ali ćemo razgovarati o stanju u Jadroliniji”, kaže dodajući da je cilj da Jadrolinija bude stabilna jer je to tvrtka od strateškog interesa.
Istraga traje, ali jedan direktor u Jadrolniji je već smijenjen. Butković kaže kako ne zna zbog čega.
“To je bila prosuda same Uprave, oni moraju odgovoriti zbog čega. Uprava čini sve da sigurnost u tvrtci digne na veću razinu”, kaže.
Ministar kaže kako se ne može utjecati na istrage DORH-a te da to sigurno nije kraj priče.
Na pitanje može li jamčiti da će Uprava odgovarati smjenom ako istraga utvrdi propust, Butković kaže: “Dosta se govorilo i o mojoj ostavci, razmišljao sam i razmišljam, jedan od razloga zašto nisam dao stavku je to što tražim istinu, ustrajat ćemo da se istina sazna na kraju.”
Hrvatska
HZMO objavio kada počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe i koji su uvjeti
U utorak 17. rujna 2024. počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe za kolovoz 2024. korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama. Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 16 715 korisnika (80,06 % žena i 19,94 % muškaraca), za što je osigurano 2.495.495,00 eura iz Državnog proračuna, naveo je HZMO. Sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe (NN 156/23), nacionalna naknada od 1. siječnja 2024. iznosi 150,00 eura.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života, s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, što je osnovni uvjet, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su:
da nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju
da njegov prihod i/ili prihod članova njegovoga kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi dvostruki iznos nacionalne naknade za starije osobe (300,00 eura)
da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi
da mu nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi
da nije sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.
Napominjemo da se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, izvijestio je HZMO.
Hrvatska
U Hrvatskoj 15.000 osoba boluje od nasljedne bolesti povišenog kolesterola
Procjenjuje se da u Hrvatskoj 15. 000 osoba boluje od porodične hiperkolesterolemije, nasljedne bolesti koju karakterizira povišena razina tzv. “lošeg” kolesterola već od rođenja, da bi se podigla svijest o njoj, u Maksimiru se u nedjelju, 22. rujna održava rekreativna utrka RUN4FH.
Sad već tradicionalna utrka, održava se povodom Svjetskog dana porodične hiperkolesterolemije , a pod sloganom “trčimo 5km za kolesterol ispod 5!”.
Ako se bolest na vrijeme ne prepozna i ne liječi, povišene razine “lošeg” kolesterola mogu dovesti do bolesti srca i krvnih žila, ujedno i vodećih uzroka smrtnosti u Hrvatskoj i u svijetu.
“I ove godine simbolično trčimo 5 kilometara za kolesterol niži od 5 mmol/L”
Oboljeli od porodične hiperkolesterolemije su u 20 puta većem riziku od kardiovaskularnih bolesti nego ostatak populacije. Čak svaki četvrti oboljeli, kojem bolest nije prepoznata niti adekvatno liječena, umire od nekog koronarnog događaja, kao što su srčani ili moždani udar, prije 50. godine, naglašavaju organizatori utrke, Hrvatska udruga oboljelih od dislipidemija, Hrvatsko društvo za aterosklerozu Hrvatskog liječničkog zbora, Run Croatia i FH Europe Foundation, europska udruga bolesnika s dislipidemijama.
“I ove godine simbolično trčimo 5 kilometara za kolesterol niži od 5 mmol/L jer je to preporučena vrijednost ukupnog kolesterola”, poručuje Ivan Pećin, endokrinolog i dijabetolog Zavoda za bolesti metabolizma Klinike za unutrašnje bolesti KBC Zagreb te suvoditelj Referentnog centra za rijetke i metaboličke bolesti Ministarstva zdravstva, dodajući kako se na utrku do sada prijavilo više od 80 sudionika koji su prepoznali važnost fizičke aktivnosti za zdravlje.
Utrka RUN4FH 24 ukupne je duljine pet kilometara, a počinje u 9 sati. Svi zainteresirani za sudjelovanje mogu se prijaviti do 18. rujna, startnina iznosi 15 eura, sav novac od nje bit će uplaćen Hrvatskoj udruzi oboljelih od dislipidemija.
-
Hrvatska5 dana prije
Šef pošte ima objašnjenje za kašnjenje pošiljki: “Adrese se moraju ažurirati”
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
SMS ALERT / Upozorenje iz Civilne zaštite za zadarsko područje: “U drugom dijelu noći olujni vjetar, tuča i bujice. Prilagodite aktivnosti!”
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
UPOZORENJE METEOROLOGA: Noćas obilna kiša i olujna nevremena! Evo što donosi novi tjedan…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
7-DNEVNA PROGNOZA / Poslijepodne razvedravanje. Od četvrtka druga runda kiše i temperature ispod 20°C