Connect with us

Hrvatska

"Među menadžere se uvukla nervoza i neisgurnost!"

Objavljeno

-

Denis Ikić (Foto: Ivan Katalinić)
Globalna recesija koja nije zaobišla ni naš grad nemilosrdno je stavila mlinski kamen na leđa zadarskom gospodarstvu. Dodatnu negativnu sjenu na cjelokupnu situaciju bacilo je uhićenje bivšeg premijera Ive Sanadera. Kada će se zadarsko gospodarsvo riješiti tih utega i svega ostalog što ga pritišće, te što nas očekuje na gospodarskom planu u idućoj godini, pitali smo tajnika Županijske komore Zadar, Denisa Ikića.
* Kakva je, gospodarski, bila ova godina što se tiče Zadra i Zadarske županije?

– Moramo je promatrati u kontekstu gospodarske krize, stagnacije, recesije… Po pokazateljima koje smo mi u Komori zabilježili, prema službenim podacima, zakoračili smo u nju u zadnjem tromjesečju 2008. godine. Kada kompariramo ovu godinu sa prošlom, onda nažalost moramo konstatirati da je ogromna većina ekonomskih pokazatelja negativna. Ti negativni trendovi se lagano usporavaju, ali trend se još nije okrenuo. Kad to kažem, postoji svega nekoliko pokazatelja koji odudaraju od te slike, tu prvenstveno mislim na turistički promet koji ima fizičke stope rasta u odnosu na prošlu godinu i druga stvar koju treba spomenuti je pitanje vanjsko-trgovinske razmjene koja je i dalje u suficitu, a sve drugo je nažalost i dalje lošije nego što je bilo prošle godine. 2010. godina je za većinu naših gospodarstvenika bila izuzetno teška…
* … i svi bi je najradije zaboravili?
– Upravo sam to htio reći. Jedna dosta teška, krizna godina. Tim više što smo mi na području Zadarske županije, početkom 2003. godine pa do 2008. imali konstantno pozitivan rast svih fizičkih i financijskih pokazatelja gospodarstva, pokazatelja vanjsko-trgovinske razmjene, pokazatelja zaposlenosti i nezaposlenosti, i zaista u tom smislu bili smo jedno lagano rastuće gospodarstvo koje je imalo jedan kontinuitet, da bi se dolaskom te svjetske krize to naprosto okrenulo. I negativni trendovi i dalje traju.
* Što možemo očekivati od nadolazeće godine? Hoće li ona biti bolja ili lošija? Jeste li optimist?
– O tome možemo suditi kroz nekoliko pristupa. Koliko smo mi privlačni kao županijsko gospodarstvo, prvenstveno za neke strane investitore? Da li mi možemo njima nešto brzo ponuditi?! Da li smo privlačni kao prostor za državne investicije?! Mislim na neke energetske potencijale koji jesu definirani, i turističke potencijale. Treća stvar, jesmo li mi naslonjeni na europsko gospodarstvo, na svjetsko gospodarstvo i koliko? Onaj dio industrije koji mi imamo, metaloprerađivačku i industriju hrane i piće, da li tu možemo očekivati nekakve značajnije stope rasta ili povećanje proizvodnje?
* Možemo li?
– Obzirom na strukturu sadašnjeg gospodarstva, prvenstveno smo fokusirani na automobilsku industriju i prehrambenu industriju, pri tome mislim na naša poduzeća koja su izvoznici i koji su dio jednog velikog europskog odnosno svjetskog tržišta. Nažalost, imamo strukturu gospodarstva takvu da pojedina poduzeća određuju trend u pojedinim sektorima. Nitko ne može znati hoće li sljedeća godina biti dobra. Ključno je pitanje koliko mi možemo stvoriti nekih novih proizvoda i novih pogona? Zapravo vrlo malo je novih pogona, novih proizvodnji. Tako da su očekivanja za slijedeću godinu vrlo, vrlo suzdržana.
* Osim recesije, koliko će negativno na naše gospodarstvo utjecati aktualna situacija oko Ive Sanadera?
– Slučaj bivšeg premjera ne bih uopće komentirao sa ove razine. Kao privatni građanin možda da, ali ovdje sa ove pozicije ne. Što se tiče drugog dijela vašeg pitanja, u svakom slučaju negativno. Vrlo negativno. To je ono što ne doprinosi poduzetničkoj klimi, ne doprinosi optimizmu, ne doprinosi da poduzetnici promijene klimu u društvu koja je dosta loša. Naprotiv, tjeraju ih na sasvim jedno drugo razmišljanje da ove postojeće opsege proizvodnje koje imaju svedu na minimum. Mi smo društvo koje je cijelu ovu godinu bilo bombardirano sa negativnim vijestima, gdje su menadžeri bili u negativnoj ulozi. Tako da to sigurno neće pomoći poboljšanju poduzetničke klime. Uvukla se jedna velika nervoza, velika nesigurnost i to svakako nije milje koji pogoduje poduzetničkom sektoru. Druga stvar koja je evidentna ovdje na zadarskom području, na koju se poduzetnici žale, jest nesigurnost poslovanja. To je pitanje nepodmirenih računa za plaćanje jer nitko nema milosti prema njima. Ni vjerovnici, osobito država. Imamo paradoksalnu situaciju da vi kao poduzetnik za svoje obavljene usluge ili radove isporučujete račune, a da ne možete doći do svojih novaca. I onda vas proganjaju državne institucije zato jer ne možete ovo ili ono, a ne svojom krivnjom. Oni koji su vam dužni pozivaju da svoja prava zatražite sudom. I onda su oni jadni sretni ukoliko uspiju izaći na kraj sa obavezama prema državi.
* Mogu li najave novih uhićenja koja je najavio ministar Karamarko pogoditi i zadarsko gospodarstvo?
– Znate li koliko ima institucija koje za to primaju plaću? Imate Poreznu upravu, krim policiju… Ne mogu to komentirati.

NERAZUMIJEVANJE
* Možete li komentirati sljedeće – koliko se u Zadru zapravo zarađuje na “pravom” tržištu, u pravim tržišnim utakmicama?
– Kako to mislite?!
* Lijepo. Koliko Mercedesa ima u Zadru, a da nisu plaćeni iz proračuna RH?
– Ne razumijem vaše pitanje. To nekog drugog morate pitati.

“NISAM JUSUPOV ODVJETNIK!”
* Kako komentirate to da je Božo Jusup, koji je propao nakon što mu je dodjeljenja nagrada za životno djelo, isplatio plaću sebi, a radnicima nije, sada za Božić?
– Sve što imate o gospodinu Jusupu, pitajte njega. Nisam mu ja ni odvjetnik niti opunomoćenik.

“POMOĆ KK ZADAR? NE DOLAZI U OBZIR!”
* Je li Županijska komora Zadar pomagala financijski KK Zadru?
– Na način da bi davali novce, ne. Ne dolazi u obzir. Mi smo društveno odgovorna institucija koja putem svojih članica sudjeluje u nizu projekata i akcija za koje misli da treba sudjelovati. Od organiziranja humanitarnih koncerata, humanitarnih akcija, prikupljanja donatorskih sredstava, itd…

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Nitko se devet dana nije kandidirao za europarlamentarne izbore

Objavljeno

-

By

Iako su to mogli učiniti unatrag devet dana, do petka još ni jedna politička stranka ili birači nisu Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) dostavili kandidacijsku listu za europske izbore, krajnji rok za dostavu im je u utorak, 23. travnja u ponoć.

Za sada su predaju listi najavili SDP s partnerima (u ponedjeljak, u 11 sati) i Ladislav Ilčić (u utorak, u 12, 30 sati) koji predaje kandidacijsku listu grupe birača.

Kandidacijske liste mogu predložiti političke stranke registrirane u Hrvatskoj na dan kad je objavljena odluka predsjednika Republike o raspisivanju izbora u „Narodnim novinama“ (15. ožujka) te birači, koji za pravovaljanost liste trebaju prikupiti najmanje 5.000 potpisa birača.

Ti se potpisi prikupljaju na obrascu koji je propisao DIP za ove izbore, a dostupni su na njegovoj mrežnoj stranici.

Kandidacijske liste mogu predložiti i koalicije stranaka.

DIP će liste do 20. travnja (subota), zaprimati u svojoj zgradi u Visokoj 15, a od 21.(nedjelja) do 23. travnja u ponoć, u zgradi Hrvatskog sabora na Trgu svetog Marka.

Od 19. do 20. travnja zaprimat će ih od 10 do 14 sati, a isto vrijedi i za 21. travnja.

U ponedjeljak, 22. travnja liste će zaprimati od 10 do 18 sati, a posljednjeg dana, u utorak, 23. travnja od 9 sati do ponoći.

Predaju liste treba najaviti, obrazac najave, koji je dostupan na mrežnoj stranici DIP-a www.izbori.hr, popunjen se dostavlja DIP-u na adresu elektroničke pošte: dip@izbori.hr.

Najkasnije do 25. travnja u ponoć, DIP će prihvatiti i objaviti zbirnu listu, a time će početi službena izborna promidžba koja će trajati do petka, 7. lipnja u ponoć. Od tada, pa do izborne nedjelje, 9. lipnja u 19 sati i zatvaranja birališta, na snazi će biti izborna šutnja.

Na izborima za Europski parlament prije pet godina natjecale su se 33 liste, osam više nego 2014. godine.

Kršenje izborne šutnje novčano se kažnjava

Za razliku od parlamentarnih izbora, gdje za to nema kazne, na izborima za Europski parlament kršenje izborne šutnje nosi ozbiljne novčane kazne koje izriče prekršajni sud.

Fizička osoba, dakle i građanin, koji prekrši šutnju, mogao bi ostati bez 398 eura, izborni kandidat od 1.327 do 3.981 eura, a pravna osoba, npr. politička stranka, od 13.272 do čak 66.361 eura.

Iako liste tek trebaju stići, SDP-ova koalicija već je objavila imena koja će se naći na njenoj listi, među njima su i imena Biljane BorzanTonina PiculeRomane Jerković i Predraga Freda Matića, dosadašnjih europarlamentaraca, zastupnika Bojana Glavaševića i Dalije OreškovićMarka Vešligaja, gradonačelnika Pregrade itd.

Na izborima svi vrsta u Hrvatskoj pravilo je da glavina kandidatura stiže posljednjih dana roka, no na činjenicu da DIP u devet dana nije zaprimio ni jednu za europske izbore, sasvim sigurno je utjecalo održavanje parlamentarnih izbora u srijedu na koje su stranke bile fokusirane.

Izbori za Europski parlament u Hrvatskoj će se održati u nedjelju, 9. lipnja i na njima će birači, na mandat od pet godina, izabrati 12 zastupnika u novi, 10. saziv Europskog parlamenta u kojemu će ih biti ukupno 720.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Za vikend stiže novo pogoršanje vremena, a evo što nas očekuje sljedeći tjedan…

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Azorska anticiklona zapadno od obale Europe i ciklonalna aktivnost nad sjevernom Europom uzrokuju jako sjeveroistočno strujanje od prizemnih do viših slojeva atmosfere kojim se hladan zrak polarnih širina spušta prema jugu.

U našim krajevima tlak zraka raste zbog pritjecanje hladnog zraka sa sjevera koji se gomila nad Panonskom nizinom istočno od Dinarida i preljeva preko planinskih prijevoja na Jadran kao jaka a u podvelebitskom primorju olujna bura. Nad Tirenskim morem plitka ciklona premješta se preko Grčke prema Egejskom moru i uzrokuje povećanu naoblaku na jugu Dalmacije.

Hladna fronta sa sjeverozapada nalazi se sjeverno od Alpa sporo se premješta prema jugoistoku a nad naše krajeve će prodrijeti noćas i sutra prijepodne. Danas će biti sunčano i vjetrovito s temperaturama primjerenim proljeću. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 8 do 12, na Jadranu od 12 do 16. Na Jadranu će puhati jaka, a u podvelebitskom primorju olujna bura koja će navečer oslabiti.

U noći na subotu u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti naoblačenje uz kišu, a u višem gorju susnježicom i snijegom. Pogoršanje će se tijekom subote brzo širiti na cijelu zemlju s izuzetkom juga Dalmacije i otoka. Jutarnje temperature u unutrašnjosti od 1 do 5, na Jadranu i otocima oko 11 . Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti oko 9, na Jadranu do 15C. Na Jadranu jaka a u podvelebitskom primorju olujna bura širit će se tijekom dana sa sjevernom prema južnom Jadranu.

nedjelju oblačno i vjetrovito. Kiša će padati u Slavoniji i Baranji te na srednjem i južnom Jadranu a u zaobalnim planinama i planinama Bosne i Hercegovine moguća je susnježica i snijeg. Najviše dnevne temperature oko 10 na Jadranu oko 13.

Od ponedjeljka hladnije uz promjenljivu naoblaku. i sjeverni vjetar. Do kraja tjedna nastavak nestabilnog proljetnog vremena s povremenim mjestimičnim pljuskovima uz postupan porast temperature zraka.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VEĆI NEGO PRIJE PET GODINA / Eurobarometar: Raste interes Hrvata za europske izbore

Objavljeno

-

By

Interes Hrvata za predstojeće europske izbore značajno je veći nego prije pet godina, pokazuju u srijedu rezultati posljednjeg Eurobarometra prije izbora novog saziva Europskog parlamenta. 

Najnoviji Eurobarometar pokazao je da u Hrvatskoj raste interes za europske izbore na kojima će Hrvati birati 12 zastupnika u Europski parlament.

Njih 61 posto reklo je da ih zanimaju europski izbori, što je četiri postotna boda više u odnosu na jesensko istraživanje te čak 24 postotna boda više u odnosu na istraživanje uoči europskih izbora 2019. godine.

Interes za europske izbore rastao je u gotovo svim članicama Unije, a najviše u Hrvatskoj. Slijede je Češka, Litva, Finska i Španjolska.

– Hrvatska bilježi najveći porast interesa građana za europske izbore u odnosu na 2019. godinu te smo, sa 61 posto zainteresiranih, iznad EU prosjeka. Četiri od pet hrvatskih građana smatra da naša zemlja ima koristi od EU članstva te dvije trećine građana osjeti da EU utječe na njihovu svakodnevicu, rekla je Hini v.d. voditeljice Ureda EP-a u Hrvatskoj Maja Ljubić Kutnjak.

Njih 57 posto istaknulo je kako bi vjerojatno dali svoj glas da se izbori održavaju idući tjedan, što je porast od četiri postotna boda u odnosu na prošlo istraživanje te 15 postotnih bodova više nego u istom razdoblju prije pet godina. 

Na razini EU-a je 60 posto građana zainteresirano za izbore koji će se održati od 6. do 9. lipnja i na kojima će se birati ukupno 720 zastupnika, dok je 71 posto ispitanika navelo da će vjerojatno izaći na izbore, također više u odnosu na ranija istraživanja.

Osam od 10 Europljana, 81 posto, smatra da je izlazak na europske izbore još važniji u aktualnim međunarodnim okolnostima, a u Hrvatskoj se s time slaže 79 posto ispitanika.

– Uz ove ohrabrujuće uzlazne trendove, velika većina hrvatskih građana slaže se da je izlazak na birališta još važniji u aktualnom međunarodnom kontekstu. Uzastopne krize posljednjih godina te europski odgovor na njih ojačali su ulogu EU-a u očima građana. Stoga vjerujem da će i odaziv birača 9. lipnja biti veći nego 2019., kada je izlaznost u Hrvatskoj bila 29,85 posto, dodala je Ljubić Kutnjak.

No stvarni odaziv obično je manji od iskazivanja namjere u anketama.

Hrvatska je na zadnjim izborima 2019. imala jedan od najslabijih odaziva, a slabiji je bio samo u Češkoj, Slovačkoj i Sloveniji. Istodobno, na razini EU-a 2019. dogodio se preokret trenda u pogledu odaziva na izbore.

Na izbore je izašlo 50,82 posto birača, dok je na prethodnim izborima 2014. izlaznost bila samo 42 posto.

Jačanje gospodarstva u fokusu Hrvata

Zakonski rok za predaju lista za Europski parlament je u utorak, 23. travnja u ponoć. Ubrzo nakon toga krenut će službena izborna kampanja i trajat će do petka, 7. lipnja u ponoć.

Hrvatski građani očekuju da će u kampanji za europske izbore dominirati rasprave o jačanju gospodarstva i stvaranju novih radnih mjesta (46 posto) te borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti (45 posto).

Malo preko polovice, 52 posto, anketiranih u Hrvatskoj kaže da im se životni standard u proteklih pet godina nije promijenio, 41 posto kaže da se smanjio, a sedam posto da je porastao.

Prosječno u EU-u, 45 posto kaže da im je životni standard smanjen, 49 posto da je ostao isti, a šest posto da je porastao.

Za sljedećih pet godina, 30 posto ispitanih u Hrvatskoj smatra da će im se životni standard smanjiti, 52 posto da će ostati isti, a da će se povećati 16 posto.

U EU su nešto pesimističniji, 32 posto ih misli da će se smanjiti, 49 posto da će ostati isti i 15 posto da će rasti.

U posljednjih 12 mjeseci, više od polovice Hrvata, 54 posto, što je sedam posto više u odnosu na zadnje istraživanje iz rujna i listopada prošle godine, nije imalo skoro nikad problema s plaćanjem računa, u EU-u je takvih prosječno 63 posto. Povremeno je imalo s tim problema 39 posto anketiranih u Hrvatskoj, pet posto manje nego u jesen prošle godine, a u EU-u 29 posto, jedan posto više.

Nešto manje od trećine, 30 posto Hrvata smatra da stvari u zemlji idu u dobrom smjeru, dok je prosjek u EU 27 posto. Da stvari idu u krivom smjeru u njihovoj zemlji smatra 60 posto anketiranih u Hrvatskoj, a isti postotak je i na razini prosjeka u EU-u.

Više Hrvata misli da stvari u Europskoj uniji idu u dobrom smjeru (46 posto), nego u krivom smjeru (41 posto).

Većina Hrvata, 83 posto, smatra da je Hrvatska imala koristi od članstva u EU-u, a 14 posto da nije. U Europskoj uniji prosječno 71 posto njih smatra da je njihova zemlja imala koristi, a 23 posto da nije.

Hrvati su optimističniji u pogledu budućnosti EU-a od europskog prosjeka, 71 posto u odnosu na 61 posto.

Potpuno pozitivnu sliku o EU-u ima 53 posto Hrvata, dva posto više nego u jesen prošle godine, a 13 posto negativnu. U EU-u 47 posto ima pozitivnu, a 17 posto negativnu sliku.

Za jačanje uloge EU-a u svijetu, Hrvati, njih 38 posto, na prvo mjesto stavljaju pitanje energije, energetske neovisnosti, izvora i infrastrukture, a na drugom mjestu, s 33 posto, hranu, poljoprivredu, konkurentnost i gospodarstvo. Na razini EU-a, na prvom su mjestu, s 37 posto, sigurnost i obrana.

Pitanje zajedničke obrane i sigurnosti aktualiziralo se zbog ruske agresije na Ukrajinu. To bi moglo biti jedno od prioritetnih pitanja u kampanji u čak devet država članica, a najviše u Danskoj (56 posto), Finskoj (55 posto) te Litvi (53 posto).

Funkcioniranjem demokracije u zemlji potpuno je zadovoljno 39 posto Hrvata, a potpuno nezadovoljnih je 60 posto.

I u Hrvatskoj i EU-u 60 posto anketiranih kaže da prati zbivanja u Uniji bez obzira na izbore.

Negativan stav prema Rusiji

U pogledu odnosa prema velikim, trećim zemljama, najpozitivnije je stajalište prema Sjedinjenim Državama, u Hrvatskoj 50 posto potpuno pozitivno i 45 potpuno negativno. U EU-u 48 pozitivno, a 47 negativno.

Najslabije stoji Rusija, samo 16 posto u Hrvatskoj i 12 posto u EU ima pozitivno mišljenje, a negativno 78 posto u Hrvatskoj i 83 posto u EU-u.

Kina stoji nešto bolje, 38 posto u Hrvatskoj je pozitivno, a 54 negativno. Na razini EU-a 24 posto ih ima pozitivno stajalište, a 68 posto negativno.

U pogledu Turske, pozitivno stajalište u Hrvatskoj ima njih 45 posto (u EU-u 26 posto), a negativno 48 posto (u EU 63 posto).

Pozitivna ocjena EP-u na kraju saziva

Eurozastupnici će se idući tjedan okupiti u Strasbourgu na posljednjoj plenarnoj sjednici u ovom sazivu, a svoj rad privode kraju uz uglavnom pozitivnu ocjenu građana EU-a.

U Hrvatskoj čak 64 posto ispitanika smatra da Europski parlament treba imati važniju ulogu, 27 posto manje važnu, a sedam posto ne želi nikakve promjene.

Na razini 27 članica, njih 56 posto smatra da bi EP trebao imati važniju ulogu. S tim se ne slaže 28 posto, a njih 10 posto zadržalo bi postojeće ovlasti.

Proljetno istraživanje Eurobarometra Europskog parlamenta provela je agencija Verian između 7. veljače i 3. ožujka 2024. u svih 27 članica EU-a.

 Istraživanje je provedeno uživo, a intervjui na daljinu (CAVI) dodatno su korišteni u Češkoj, Danskoj, Finskoj i Malti.

Obavljeno je ukupno 26.411 intervjua. Rezultati EU-a ponderirani su prema broju stanovnika u svakoj zemlji.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu