Connect with us

Nekategorizirano

Roditelji! Ne ispravljati govor djece do četvrte godine!

Objavljeno

-


Danas se obilježava Međunarodni dan mucanja. Online konferencijom ISDA koja se proteklih 13 godina, pa tako i ove godine, može pronaći na The Stuttering Home Page (www. Stuteringhomepage.com), svi mogu sudjelovati u raspravi na ovu temu, te dati svoj doprinos promjenama.
Hrvatska udruga za pomoć osobama koje mucaju “Hinko Freund” obilježava ISAD od 2000. godine. Hrvatski sabor 20. ožujka 2009. godine usvojio je prijedlog koji je inicirala spomenuta udruga i proglasila 22. listopada “Danom svjesnosti o mucanju u Republici Hrvatskoj”. Time je Hrvatska postala prva država u svijetu koja je na ovaj način i službeno otvorila vrata podizanju svjesnosti o mucanju, boljem razumijevanju i pomoći osobama koje mucaju u našoj zemlji.
Razgovarali smo s Antonelom Puhanić Burčul, predsjednicom Hrvatskog logopedskog društva podržnice Zadar.
– Osobe koje mucaju imaju kompleks govora, najčešće su to djeca, tek jedan posto odraslih muca. Djeca se inače ne smiju ispravljati u načinu izgovaranja riječi u dobi od 2. do 4. godine, mucanje može biti nasljedno ili izazvano traumom ili stresom. Roditelji često dovode svoju djecu na pregled logopeda u dobi od 2,5 godine. To nikako nije dobro jer djeca u toj dobi moraju proći tu fazu kako bi im se formirao govor. U mom dosadašnjem iskustvu liječenje traje najmanje 3 mjeseca, a najduži slučaj bio je i do 3 godine. U većini slučajeva, mucanje se može izliječiti, primjer vam može biti poznati Slaven Bilić, rekla je logopedistica Puhanić Burčul.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. antonela

    26. listopada 2010. at 21:00

    Sramotno, kako loše strukturiran članak. Primjer kako riječi izvučene iz konteksta i posložene na ovaj način promijene smisao svega. Autorica se nije potrudila steči bazično znanje o temi o kojoj piše. Također je pogrešno napisala
    funkciju sugovornice kao i njeno prezime ( u ovom slučaju nije mi žao, mada mislim da će neki i pomisliti da sam ovako izjavila kako je napisano( nažalost!)
    Pouka za ubuduće- za mene. Savjet za vašu novinarku: Više profesionalnosti
    u budućem radu, jer u protivnom nanosite štetu sebi i drugima.
    Pozdrav!
    Antonela PUHARIĆ Burčul, prof.

     
  2. Gioia

    22. listopada 2011. at 14:39

    “U većini slučajeva, mucanje se može izliječiti, primjer vam može biti poznati Slaven Bilić, rekla je logopedistica Puhanić Burčul.”
    Ne vjerujem da je logopedica to rekla, naprotiv, Bilić je jedan od rijetkih koji je uspio. Vrlo su rijetki ljudi koji u odrasloj dobi prestaju mucati i to treba svima biti jasno.

     
  3. senka wassmer-bajlo

    23. listopada 2011. at 10:11

    Do mucanja dolazi kad se istovremeno dise i govori. Ako samo govorite dok ispustate zrak iz pluca, ne bi trebali mucati.
    Englezi uz to jos vjezbaju stavljanjem dlanova na dijafragmu.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Ambulante pune oboljelih od korone, gripe i hripavca. Liječnici upozoravaju na lijek koji često zaboravljamo

Objavljeno

-

By

U prosjeku na tjedan u Hrvatskoj od korone oboli 4.000 ljudi. Uz to svakog dana prijavljuju se slučajevi oboljenja od gripe i hripavca što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Od covida svaki tjedan oboli u prosjeku 4.000 ljudi, a 45 ih premine. Prijavljenih slučajeva gripe samo prvog tjedna ove godine bilo je više od 800 prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Dnevnik.hr.

Također još ne jenjava ni epidemija hripavca koji može biti koban pogotovo za manju djecu.

Stoga su čekaonice u ambulantama i bolnicama pune pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog infektivnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Liječnicima obiteljske medicine posao se ovih dana udvostručio, a slično je i na hitnim prijemima.

“Dosad nam je obim popovećan, mogureći poduplao se u odnosu na ljeto i jesen, kao što znamo zima je i tada su najčešće bolesti respiratornog sustava”, izjavila je liječnica obiteljske medicine Vedrana Tudor Špalj.

Liječnici također upozoravaju kako ne treba zaboraviti na mogućnost cjepljenja koje može biti spasonosno.

“Cjepljenje kao mjera prevencije protiv gripe, docjeplivanje protiv covida, također trudnice, ukućani, tek rođenih beba i dojenčadi koje nisu redovno cjepljeni da se docijepe protiv hripavca”, izjavila je dr. Andrea Petaros Šuran, voditeljica Odjela za epidemiologiju NZZJZ PGŽ.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

VIŠNJIK: Obavijesti za posjetitelje koncerta Tragom Olivera

Objavljeno

-

By

Organizator koncerta Tragom Olivera, koji će se održati u subotu, 2. prosinca 2023. u Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku, informira sve posjetitelje o sljedećem:

– Početak koncerta bit će u 20 sati.
– Ulazak publike u dvoranu bit će od 19 sati.
– Ulazak u Parter – sjeverni ulaz prizemlje lijevo i desno između ulaza A i D.
– Ulazak na Tribine, Prsten i Teleskopske tribine – ulazi B i D na katu.
– Molba svim posjetiteljima: Dođite na vrijeme da biste izbjegli možebitne gužve i zastoje na parkiralištima ili komunikacijama prema dvorani!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu